Slovenija bo letos že četrtič razdeljevala živila iz evropskega ukrepa pomoči v hrani za najbolj ogrožene v EU, je danes povedal minister za kmetijstvo Milan Pogačnik. Prva živila iz intervencijskih zalog so po navedbah ministrstva že v skladiščih Rdečega križa in Karitas.
Za Slovenijo je v okviru omenjenega evropskega ukrepa, za katerega je Evropska komisija predvidela 500 milijonov evrov, namenjenih skoraj 2,3 milijona evrov, je navedel minister Pogačnik. Pojasnil je še, da gre v Sloveniji za skupni projekt ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter za delo, družino in socialne zadeve, razpis pa vodi Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja.
Po Pogačnikovih besedah je bil razpis, objavljen v januarju, uspešen za mleko, sladkor in riž, ki jih bodo podjetja dostavila v prvi polovici tega meseca in v oktobru. Razpis za pšenično moko in testenine pa je bilo treba ponoviti, zato bo prvi del dobave za ta živila junija in konec septembra ter v začetku oktobra.
Generalni direktor omenjene agencije Benedikt Jerenko je pojasnil, da bo razpis za moko in testenine treba ponoviti, ker ponudbe, prispele na razpis, niso izpolnjevale formalnih pogojev. Sicer pa je povedal, da agencija izvede razpis za dobavitelje hrane in nadzira administrativni in kakovostni del razdeljevanja hrane. Pazi torej, da hrana ni porabljena nenamensko, nadzira pa tudi kakovost hrane pri dobavitelju in njeno stanje pri humanitarnih organizacijah. Hrana je po njegovih zagotovilih ustrezne kakovosti in nosi oznako, da gre za humanitarno pomoč, ki ni namenjena prodaji.
Minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik pa je povedal, da je ministrstvo, ki ga vodi, med humanitarnimi organizacijami, s pomočjo katerih bo pomoč prišla med ogrožene v Sloveniji, izbralo Rdeči križ Slovenije in Slovensko Karitas. Ministrstvo za delo pa oblikuje tudi merila, na podlagi katerih je nekdo upravičen do te pomoči.
Generalni sekretar Rdečega križa Slovenije Janez Pezelj in generalni tajnik Slovenske Karitas Imre Jerebic sta zagotovila, da v obeh humanitarnih organizacijah pazijo na preglednost in na to, da tovrstna pomoč pride v prave roke. Minister Svetlik pa je dejal, da na ministrstvu za delo pripravljajo poseben zakon, ki bo uredil področje upravičenosti do javnih sredstev. V tem sklopu načrtujejo tudi uvedbo socialne kartice, tako da bodo ustrezne podatke lahko posredovali tudi humanitarnim organizacijam.
Jerenko pa je na novinarsko vprašanje glede morebitnih zlorab pomoči dejal, da je agencija zabeležila primer v Kopru, ko je bila hrana uporabljena za komercialno dejavnost in so bili že sproženi postopki finančne izterjave, poleg tega pa še nekaj sumov zlorabe.
Na vprašanje o mesu iz družbe Mip, ki propada in bi ga lahko porabili za humanitarne namene, je Pezelj dejal, da Rdeči križ nima potrebnih hranilnic za tovrstno shranjevanje. Minister Svetlik je opozoril, da je samo del teh živil lahko neposredno uporaben, medtem ko gre v precejšnjem delu za industrijsko uporabne surovine. Minister Pogačnik pa je dejal, da tam, kjer je mogoče, skušajo preprečiti, da bi prihajalo do tovrstne nepotrebne škode.
V Sloveniji se je projekt pomoči v hrani iz intervencijskih zalog za ogrožene začel izvajati v letu 2006, ko ji je Evropska komisija dodelila 1,3 milijona evrov. V letu 2007 je bilo dodeljenih 1,9 milijona, v letu 2008 pa približno 1,5 milijona evrov. Pomoč je vsako leto prejelo med 150.000 in 180.000 ljudi, so v sporočilu za javnost navedli na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Evropski ukrep pomoči v hrani se v EU izvaja že od leta 1987, ko so se prvič odločili, da se presežne zaloge kmetijskih proizvodov v intervencijskih skladiščih namenijo za humanitarne namene. Vsako leto ga izvajajo države članice EU, ki se zanj prijavijo. Po Pogačnikovih besedah je 17 držav članic koristnic te pomoči, Slovenija pa se je že prijavila tudi za leto 2010.