Revija Reporter
Slovenija

Polovica županskih kandidatov v Ljubljani dobila odstotek ali manj glasov

STA

27. mar. 2012 4:53 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na tokratnih županskih volitvah v Ljubljani, ki jih je sicer v prvem krogu z zanesljivo zmago vnovič dobil Zoran Janković, se je potegovalo osem kandidatov, a je zadnjih šest uvrščenih kandidatov skupaj zbralo okoli 13 odstotkov glasov, od tega je petouvrščeni dobil dober odstotek, zadnji trije pa po manj kot odstotek glasov volivcev.

Po dosedanjih podatkih občinske volilne komisije je na nedeljskih županskih volitvah skupaj s tistimi, ki so glasovali po pošti, glasovalo dobrih 103.300 Ljubljančanov. To je okoli 3100 volivcev več kot na županskih volitvah leta 2010 in pomeni okoli 46-odstotno volilno udeležbo.

Predsednik Pozitive Slovenije Zoran Janković je tokrat prejel za okoli 2600 glasov manj kot leta 2010, in sicer okoli 61.700. Zmago v prvem krogu je tako slavil s skoraj 61-odstotno podporo, kot drugouvrščena pa mu je z dobro četrtino zbranih glasov sledila skupna kandidatka SDS in NSi Mojca Kucler Dolinar. Kucler Dolinarjeva je tako izboljšala rezultat s prejšnjih županskih volitev, prejela je okoli 4700 glasov več, kot sta jih na prejšnjih volitvah zbrali skupaj s takratno kandidatko SDS Zofijo Mazej Kukovič.

Janković je največjo, več kot 70-odstotno podporo, med drugim prejel na več voliščih v Novih Jaršah, Novih Fužinah, Mostah in Livadi. Rekordnih 87,59 odstotka glasov je dobil na enem od volišč na Livadi. Najnižjo podporo, ki je na posameznih voliščih padla tudi pod 35 odstotkov, pa so mu izkazali na območjih Sostrega in Vižmarij, kjer pa je nadpovprečno visok rezultat dosegla Kucler Dolinarjeva - na posameznih voliščih tudi preko 50-odstotno podporo. Največji odstotek glasov je zbrala na sicer enem od najmanjših ljubljanskih volišč, v gasilskem domu Slape, kjer jo je podprlo 71,83 odstotka volivcev.

Rekorder med kandidati po številu kandidatur Miha Jazbinšek (Zeleni Slovenije), ki se je tako kot leta 2010 znova uvrstil na tretje mesto, je tokrat prejel tudi rekordno podporo - okoli 6,5-odstotno. Zanj je glasovalo nekaj več kot 6500 volivcev, kar je dobrih tisoč več kot na prejšnjih volitvah.

Svoj rezultat je na tokratnih volitvah izboljšala tudi stranka Zares. Njihov četrtouvrščeni kandidat Vito Rožej, ki ga je podprla tudi stranka TRS, je prejel več kot 4000 glasov oziroma okoli štiriodstotno podporo. To je okoli 2900 glasov več, kot jih je prejel kandidat Zares Milan Hosta leta 2010. Po Rožejevih besedah je ta rezultat "lepa spodbuda za stranko Zares in za stranko TRS za naslednje županske volitve". Kot je dejal v izjavi za medije, tak rezultat tudi zagotavlja "hipotetično uvrstitev v mestni svet", kjer Zares trenutno nima svetnikov. Ljubljano po njegovem mnenju v prihodnje čaka varčevanje, upa pa, da jo čakajo tudi "kakšni ne prav dragi pa vseeno za vsakdanje življenje občanov koristni projekti".

Tudi petouvrščeni kandidat Matjaž Glavan iz SLS je s svojim rezultatom zadovoljen. Prejel je dober odstotek glasov, kar je podoben rezultat, kot ga je leta 2010 dosegel kandidat SLS Janez Žagar. Kot je Glavan dejal za STA, so rezultati zelo dober pokazatelj, da se SLS v enem delu Ljubljane krepi, kar je dobro za prihodnje delo. V SLS so sicer po njegovih besedah razočarani, ker se je razprava v kampanji vrtela le okoli nekaterih tem, ki so trenutno že nekoliko na stranskem tiru, kot je na primer garažna hiša pod tržnico, ne pa o ključnih gospodarskih in komunalnih problemih mesta.

Z okoli 0,9 odstotka glasovi je šesto mesto zasedel kandidat Stranke humana Slovenija Gregor Škerl, ki na prejšnjih volitvah ni nastopil. Rezultat nedeljskih volitev je po njegovih besedah "pričakovana zmaga kapitala, klientalizma, korupcije in kleptokratstva nad pravičnostjo in poštenostjo". Kot je še zapisal za STA, Ljubljančanom želi obilico prepotrebne sreče in jih vabi k združevanju v civilno iniciativo in k povečanju samooskrbe.

Da je volilni rezultat v Ljubljani katastrofa za Slovenijo, pa meni kandidat Stranke enakopravnih dežel Jožef Jarh. Z okoli 0,35 odstotka glasovi je zasedel sedmo mesto, na prejšnjih županskih volitvah pa stranka ni imela kandidata.

Stalnica na ljubljanskih županskih volitvah, stranka Naprej Slovenija pa je tokrat s svojim kandidatom Jožetom Drnovškom prejela dobrih 0,30 odstotka oziroma nekaj več kot 300 glasov, kar je skoraj sto glasov več, kot jih je kandidat prejel na županskih volitvah leta 2010. Drnovšek se sicer tokrat v kampanji ni pojavljal zelo pogosto, prav tako se ni udeležil nekaterih soočenj. Tudi komentarja na izid volitev zaenkrat ni podal.