Revija Reporter
Slovenija

Politkomisarji oblegajo nacionalko

2. maj. 2010 18:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zaradi pravne šlamparije in zamude pri sprejemanju novega zakona o RTVS se na nacionalki obeta kadrovski kaos. Kljub velikim napovedim stranke Zares o ponovnem »prevzemu« RTV Slovenija po prihodu levega trojčka na oblast, je moral novi programski svet RTV sedanjemu vodstvu celo podaljšati mandat.

Zaradi pravne šlamparije in zamude pri sprejemanju novega zakona o RTVS se na nacionalki obeta kadrovski kaos. Kljub velikim napovedim stranke Zares o ponovnem »prevzemu« RTV Slovenija po prihodu levega trojčka na oblast, je moral novi programski svet RTV sedanjemu vodstvu celo podaljšati mandat.

Že pred državnozborskimi volitvami jeseni 2008 je bilo jasno, da so sedanji vodilni na radioteleviziji Slovenija generalni direktor Anton Guzej, direktor Televizije Slovenija Jože Možina in direktor Radia Slovenija Vinko Vasle velik trn v peti predvsem stranki Zares Gregorja Golobiča.

Tako je poslanec te stranke Franco Juri pred letom dni v državnem zboru predlagal sklep, da je »RTV Slovenija nenamensko in negospodarno porabljal razvojna sredstva, nenamensko porabljal državna sredstva za digitalizacijo, sprejemal finančne načrte brez realnega kritja oziroma ravnal v nasprotju z načeli dobrega gospodarjenja«. In to v času, ko je RTVS posloval uspešno, v nasprotju z vsemi sosednjimi javnimi radiotelevizijami (!?)

Sklep ni bil sprejet, ministrica za kulturo Majda Širca se je nato spustila celo na osebni nivo in v svojem blogu zapisala, da vidi Možino, kako odhaja spat in se mu ob tem prikazujejo Zaresne more… Dejansko se more zdaj verjetno prikazujejo njej in predsedniku Zaresa Gregorju Golobiču.

Štiriletni mandat se je namreč Guzeju iztekel že pred dvema mesecema, Možini in Vasletu pa pred nekaj dnevi. Novi programski svet na čelu z Jernejem Pikalom ne le da ne more izvoliti novega generalnega direktorja, njegovo imenovanje se je zaradi pravne malomarnosti na RTVS premaknilo v nedoločljivo prihodnost. Poleg tega je pod vprašajem tudi sprejetje novega zakona o Radioteleviziji Slovenija , za katerega je Širca napovedovala, da bo šel v vladno proceduro že lani jeseni, vendar je še vedno le v obliki osnutka na ministrstvu za kulturo. Njegovo sprejetje se utegne zavleči vsaj do jeseni ali celo še za leto dni.

Makarovičeva lekcija
Predvideni scenarij izvolitve novega generalnega direktorja (kot edini kandidat z ustrezno prijavo je veljal Marko Filli, sedanji pomočnik generalnega direktorja za tehniko, investicije in inženiring), sprejet na zadnji seji programskega sveta RTVS 20. aprila, je dokončno padel v vodo.

Svetniki pod vodstvom dr. Jerneja Pikala so takrat odločili, da bodo prestavili odločanje o Filliju na naslednjo sejo 4. maja, saj so hoteli počakati na odločitev delovnega in socialnega sodišča o kandidaturi Marka Makaroviča (nekdaj zaposlenega na sektorju RTVS oddajniki in zveze). Po odvetniku Zoranu Korenčanu je na sodišče vložil tožbo zoper sklep razpisne komisije RTVS, da je njegova vloga nepopolna, in hkrati predlagal izdajo začasne odredbe za zadržanje postopka imenovanja novega generalnega direktorja. Sodišče je njegov predlog za začasno odredbo najprej zavrnilo, le nekaj dni zatem pa mu je po predložitvi novih dokazov prejšnji teden ugodilo.

RTVS je tako sodišče prepovedalo upoštevanje poročila razpisne komisije o izidu razpisa za generalnega direktorja in nadaljevanje vodenja postopka za izbor, dokler ne bo ugotovljeno, ali Makarovič izpolnjuje vse formalne pogoje za generalnega direktorja RTVS.

VEČ V TISKANI IZDAJI