Živi v avtomobilu, ki ga je parkirala na osvetljenem parkirišču, kar je zmotilo policista in policistko PP Ljubljana Vič, ki sta ji izdala izdala položnico za globo zaradi nedovoljenega kampiranja.
Poleg tega pa sta jo oglobila še zaradi tega, ker ni nosila maske, ko je med postopkom pogledala skozi šipo svojega avtomobila. Zaradi tega je prejela globo v višini 400 evrov, zaradi »kampiranja« pa še dodatnih 83 evrov. Pritožila se bo tako na globo kot tudi na postopek policistov.
Ravno se je preoblačila, ko se je pripeljalo policijsko vozilo, se ustavilo pravokotno na njen avtomobil in vanj svetilo z lučmi. »Videlo se je, da sem se oblačila. Odprla sem. Ja, gospa, kaj tu delate? Rekla sem, ali se lahko samo oblečem. Bila sem napol naga. Gate sem imela gor. To pa je bilo tudi vse,« pripoveduje Portmanova: »Ker me ni slišal, sem dala glavo ven, potem pa je zavpil, naj si dam gor masko.«
Iz videoposnetka je razvidno, da ji je policist izročil položnico za plačilo globe zaradi prekrška zakona o javnem redu in miru, kar naj bi storila s »kampiranjem«, drugo položnico pa zaradi kršitve zakona o nalezljivih bolezni. »Glavo sem dala ven zato, da ste slišali,« je protestirala Portmanova, toda policist se za njene besede ni zmenil, ni niti oporekal temu, kar je povedala.
Zavrnila je podpis naloga za plačilo prekrška: »Seveda ne bom, ker me čisto po nepotrebnem, iz hudobije razburjate.« Policist je na njeno vprašanje povedal, da sta iz Policijske postaje Ljubljana Vič. »Pa umakniti se boste morala iz tega kraja. Morala boste tudi parkirati na prostorih, kjer je dovoljeno parkiranje.«
»Kam pa predlagate, da parkiram, da ne bom kampirala?« vpraša policista, ki ji kot možnost kampiranja ponudi Dolgi most. »Ampak jaz ne kampiram!« oporeka. »Prenočujete na parkirišču,« vztraja policist. Portmanova pa: »Kar je moja ustavna pravica. In ne, ne bom šla od tukaj!«
Portmanova vztraja na parkirišču, ker je osvetljeno, medtem ko na Dolgem mostu opolnoči ugasnejo luči. »Tam pač ni luči, zato jaz od tukaj ne grem!« Prav tako vztraja, da na parkirišču ne kampira: »Vozilo mora biti namenjeno za kampiranje, kar pa avtomobil ni. Kazen 400 evrov sem dobila zato, ker sem dala glavo ven, da sem mu nekaj na glas povedala!«
Seveda se ob tem poraja vprašanje, ali morajo po isti logiki nositi masko tudi prebivalci stanovanj v pritličju, kadar odprejo okno in pogledajo ven, ali pa če nekdo gleda z balkona, saj lahko istočasno to stori tudi njegov sosed.
In ne nazadnje: kako bo sploh Portmanova plačala globo? Ji bodo zaplenili avto in jo prisilili, da živi pod mostom? Bo tudi tam med spanjem morala nositi masko?
V zvezi z dogodkom smo na policijo naslovili nekaj vprašanj. Objavljamo odgovore, ki so nam jih poslali:
"Na del vprašanj, ki se nanašajo na konkretno določljivo fizično osebo, vam zaradi zakona o varstvu osebnih podatkov ne moremo odgovarjati.
Na splošno pa lahko povemo, da Zakon o javnem redu in miru prepoveduje kampiranje na javnem kraju, ki za to ni določen, ali na zasebnem prostoru brez soglasja lastnika ali posestnika. Pogoje, območja in red za kampiranje lahko določijo lokalne skupnosti. Predpisana globa za tovrstno kršitev je 83,46 eur.
Enako je prepovedano prenočevanje ali spanje na javnih krajih ali drugih dostopnih prostorih, ki za to niso namenjeni, in se s takšnim ravnanjem koga vznemirja, predpisana globa pa je enaka prej omenjeni.
Nošnja mask je predpisana z veljavnim odlokom Odlok o začasnih ukrepih za zmanjševanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2 izdanim na podlagi Zakona o zdravju, kjer je določeno, da so maske obvezne na odprtih javnih krajih oziroma prostorih. Uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela obraza je obvezna tudi pri gibanju in zadrževanju na odprtih javnih krajih oziroma prostorih, če ni mogoče zagotoviti medosebne razdalje najmanj 2 metra. V statističnih regijah, kjer število na novo okuženih v zadnjih 14 dneh presega 140 na 100 000 prebivalcev, je uporaba zaščitne maske ali druge oblike zaščite ustnega in nosnega predela obraza obvezna tudi na odprtih javnih krajih oziroma prostorih in v osebnih vozilih. Za neupoštevanje določil odloka je predpisana globa v višini od 400 do 4000 eur.
Oseba, ki ji je bil zaradi storitve prekrška izdan plačilni nalog ima možnost podati zahtevo za sodno varstvo, kjer se v nadaljnjem prekrškovnem postopku lahko preverijo vse okoliščine odgovornosti za prekršek, s čimer je zagotovljeno pravno varstvo oseb v prekrškovnih postopkih.
Evidence izdanih plačilnih nalogov po ekonomskem statusu ali prebivališču oseb ne vodimo posebej."