Revija Reporter
Slovenija

Policija zanika uporabo prikritih preiskovanih ukrepov v preiskavi zoper Janšo

STA

27. nov. 2013 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Policija pri izvajanju aktivnosti v finančni preiskavi ne izvaja prikritih preiskovalnih ukrepov, ker jih taka preiskava preprosto ne omogoča, so zvečer sporočili s policije v zvezi obiskom predsednika komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Dragutina Mateja pri direktorju kriminalistične policije.

Mate je namreč včeraj v zvezi s finančno preiskavo zoper predsednika SDS Janeza Janšo ocenil, da ima tožilstvo očitno možnost, da izvaja prikrite preiskovalne postopke zoper slovenske državljane, ne da bi ti o tem kar koli vedeli.

Dejal je še, da so od direktorja kriminalistične policije dobili pojasnila, da so dobili pisno odredbo specializiranega oddelka državnega tožilstva, pri čemer policija izvaja določbe zakona o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, pri zbiranju podatkov pa se poslužujejo tudi prikritih preiskovalnih ukrepov.

Predstavnik policije za odnose z javnostmi Drago Menegalija je v odzivu zvečer zapisal, da ne drži navedba, da je direktor kriminalistične policije ob obisku predstavnikov komisije potrdil, da se poslužujejo tudi prikritih preiskovalnih ukrepov.

Direktor kriminalistične policije je predsedniku komisije Mateju pojasnil, da je policija od specializiranega državnega tožilstva prejela odredbo o finančni preiskavi in da izvaja aktivnosti v skladu z zakonom o odvzemu premoženja nezakonitega izvora, kar pa ne vključuje izvajanja prikritih preiskovalnih ukrepov, piše v sporočilu.

Na policiji še poudarjajo, da prikrite preiskovalne ukrepe izvajajo le na podlagi dovoljenj oziroma odredb sodišča v predkazenskih postopkih, kar pa postopek po zgoraj omenjenem zakonu ni.