Protesti združujejo pripadnike različnih družbenih sfer, od akademikov, organizacij civilne družbe, sindikatov, kulturnikov ter angažiranih posameznic in posameznikov. Namen današnje skupščine je tako po navedbah Protestne ljudske skupščine povezati omenjene sfere z namenom oblikovanja konkretnih bojev. Pri tem se bodo osredotočili na po njihovi oceni trenutno najbolj aktualne tematike, med katere med drugim sodijo referendum za vodo, javno zdravstvo, sprememba volilnega sistema, zakon o tujcih, prihodnost in krepitev protestniškega gibanja ter uničevanje medijskega prostora, so v sporočilu za javnost zapisali v Protestni ljudski skupščini, ki se je v preteklem letu oblikovala ob robu petkovih protestov.
Protestnice in protestniki so se tako na včerajšnjem protestu razdelili v različne interesne skupine, kjer v obliki moderirane razprave oblikujejo konkretne pobude za naslavljanje izpostavljenih problemov.
Protestno ljudsko skupščino so sicer protestniki prvič organizirali julija lani kot "odziv na načrtno rušenje osnovnih temeljev demokratične ureditve s strani političnih elit ter onemogočanje neposrednega izražanja volje ljudstva," so še navedli v sporočilu za javnost.
Kot so še sporočili, so takrat "na podlagi izzivov današnjega časa oblikovali priporočila, zahteve in pobude." Zbrali so jih v knjižici Smernice Protestne ljudske skupščine. "Smernice temeljijo na ključnih vrednotah za vključujočo in progresivno družbo, ki so demokratičnost, enakost, enakopravnost, transparentnost, solidarnost, socialna in okoljska pravičnost ter spoštovanje temeljnih človekovih pravic in vladavine prava," so zapisali v knjižici.
Zbrane smernice se osredotočajo na različna tematska področja in med drugim obravnavajo delavske in socialne pravice, gospodarstvo, okolje in podnebje, medijsko svobodo in sovražni govor, kulturo, izobraževanje, zdravstvo ter demokracijo in vladavino prava.
Ker so morali prejšnji teden ob začetku alternativne proslave ob dnevu državnosti proti pripadnikom t.i. rumenih jopičev posredovati tudi policisti, so v Protestni ljudski skupščini tokrat še pred začetkom petkovih protestov pozvali policijo, da poskrbi za varnost vseh protestnic in protestnikov.
Na shodu se je po ocenah policije zbralo okrog 500 ljudi. Protest je potekal mirno, udeleženci pa so se razšli okoli 21. ure. Kot so pojasnili na Policijski upravi Ljubljana, so policisti na shodu opravljali naloge za varovanje državnega zbora, vzdrževali javni red in mir, zagotavljali varnost udeležencev protestnega shoda in urejali promet.
Zoper organizatorja shoda vodijo postopek o prekršku po zakonu o javnih zbiranjih, v primeru dodatno zaznanih prekrškov ali kaznivih dejanj pa bodo ukrepali v skladu z zakonodajo, so še sporočili.