Revija Reporter
Slovenija

Polaniči, kralji Prekmurja, bogatijo z agencijskimi delavci

Jože Biščak

20. jul. 2013 5:01 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Peter Polanič, prvi človek skupine Panvita, zaposluje agencijske delavce in ima vse manj redno zaposlenih.

»V Panviti bomo nadaljevali konsolidacijo in optimizacijo poslovnih procesov in vseh delov skupine,« je pred tremi leti, ko je postal predsednik uprave Panvita, dejal Peter Polanič. Kako si sin Stanka Polaniča, ustanovitelja družinskega imperija v Prekmurju in lani šestindvajsetega najbogatejšega Slovenca, to predstavlja, se je kmalu pokazalo – z najemanjem tujih agencijskih delavcev.

»Moj občutek in izkušnje so taki, da so tujci pri teh stvareh veliko bolj fleksibilni kot Slovenci,« je nedavno za Sobotainfo izjavil Peter Polanič. V soboškem Agromerkurju, ki je del skupine Panvita, tako delajo Madžari, občasno pa tudi Romuni. Polanič sicer zatrjuje, da agencijske delavce najamejo samo takrat, ko imajo povečan obseg dela, saj morajo imeti možnost, da to delovno silo »na relativno enostaven način damo iz podjetja«.

Sindikati tako delo ocenjujejo kot »začetek hudo nevarne prakse in kot načrtno ustvarjanje novodobnih sužnjev«, pogosto pa gre za kršitve delovnopravne zakonodaje. Gre predvsem za načelo »vzemi ali pusti«, plačilo pa je slabo. V začetku leta je prišlo v javnost, da je neka slovaška agencija za delovno silo delavcem v Žitu ponudila v podpis pogodbo, po kateri bi zaslužili 327 evrov in 20 centov bruto mesečno. V Panviti o ceni agencijske delovne sile molčijo. Član Panvitine uprave Simon Ravnič je nedavno dejal, da so pogodbe take, da plačajo opravljeno storitev, ne pa vsakega delavca posebej.

Toda tudi redno zaposlene »preusmerjajo« v agencijske delavce. V tako obliko dela so prešli tudi mesarji v radgonski Panviti MIR. »Dejavnost klavništva smo ohranili, smo pa te delavce prenesli na kadrovsko agencijo,« je razlagal Ravnič, češ da so tako »izboljšali fleksibilnost dela v klavnici in pri razseku mesa«. Sicer pravi, da so vedno bili in so pošteni do zaposlenih.

Družinski imperij kralja Prekmurja, kot pravijo Stanko Polaniču, ki se je že upokojil, je začel nastajati pred četrt stoletja, ko je za mariborsko Jeklotehno začel delati na Madžarskem, kjer je ustanovil tudi svoje podjetje. Ko se je na prelomu tisočletja vrnil, je začel po vrsti prevzemati gradbena podjetja (Pomgrad, Cestno podjetje MS, Geoprojekt), ki so se znašla v težavah. Nekateri so namigovali, da je nekatere v težave z madžarskimi posli spravil prav Polanič, seveda je to zanikal. Nato je v nekaj letih pospravil še KG Rakičan in Mesno industrijo Radgona, danes pa je drugi najbogatejši Prekmurec (za družino Karoly), z dobrimi političnimi zvezami, predvsem v SD. Dejan Židan, nekdanji šef Panvite, je bil namreč kmetijski minister v Pahorjevi vladi, zdaj pa je v Bratuškovi, za katero je dejal, da gre za eno najboljših vlad v zgodovini Slovenije.