Revija Reporter
Slovenija

Najhuje je na zahodu Slovenije: evakuacija ljudi iz poplavljene Baške grape (FOTO)

STA
25 873

27. okt. 2023 10:20 Osveženo: 15:19 / 27. 10. 2023

Deli na:

Deroča Koritnica.

Aljaž Leban

Z rdečim opozorilom obarvano vremensko dogajanje je danes največ težav povzročalo na zahodu. V Baški grapi so izredne razmere, evakuirati so morali več prebivalcev. Plazovi in poplave ponekod ovirajo promet, zalivalo je objekte. V Zgornji Savinjski dolini so na dogajanje opozorili s sirenami, prav tako ob morju zaradi plime. Vreme se medtem umirja.

Po dosedanjih podatkih imajo zaradi močnega nočnega in dopoldanskega deževja največ težav v zahodnem delu države, kjer so v Grahovem ob Bači sprožili sireno za splošno nevarnost in začeli evakuacijo prebivalcev Baške grape v Občini Tolmin. Prebivalce in objekte ogrožajo narasla reka Bača, številni hudourniki in zemeljski plazovi, so sporočili iz civilne zaščite Severna Primorska.



Dostop do nekaterih krajev na območju trenutno ni mogoč, sprožajo se vedno novi plazovi, prihaja tudi do okvar na omrežju Elektra Primorska. Meteorne in padavinske vode so zalivale stanovanjske in gospodarske objekte tudi na območju občin Idrija, Ajdovščina, Kanal ob Soči, Kobarid in Nova Gorica.

Tudi v Zgornji Savinjski dolini so po razmeroma mirni noči dopoldne preventivno sprožili sirene za večjo pozornost prebivalstva na poplave in plazove. Kot je za STA dejal poveljnik civilne zaščite za Zahodno Štajersko Janez Melanšek, se opozorilo nanaša na območje Drete in Ljubnice, na terenu pa so gasilci in pripadniki civilne zaščite, ki spremljajo stanje.

Dopoldne so bili povečani pretoki nekaterih pritokov Savinje, zlasti Drete na območju Šmartnega ob Dreti in Gornjega Grada ter Ljubnice pri naselju Rastke v občini Ljubno ob Savinji. Povišane vode na teh območjih odnašajo del materiala, ki so ga tja navozili po zadnjih poplavah in še ni bil utrjen, prav tako je ponekod zalivalo objekte, polja in travnike.

Pristojni vseskozi pozorno spremljajo tudi plazišče v Strugah, kjer je sredi plazu nastal slap. Kot je dodal Melanšek, na srečo za zdaj ne deluje tako, da bi lahko prišlo do enkratnega zdrsa plazu, tako da Savinja lahko zemljo odnaša počasi. Med drugim je voda zalila gasilska domova v Šmartnem ob Dreti in Solčavi.

Deroča Koritnica.

Aljaž Leban

Noč je bila relativno mirna tudi na Gorenjskem, težave pa so se pojavile dopoldne, po močnih nalivih na območju Sorice in Podbrda, ki so težave povzročili ne le na primorski temveč tudi na gorenjski strani.

V Selški dolini je na več mestih prestopila bregove Selška Sora, poplavilo je tudi več mostov in cest, tako proti Zalemu Logu pod Sušo kot proti Smolevi, pa tudi v soteski proti Škofji Loki. V Bohinjski Bistrici pa je bregove prestopilo več potokov. Voda je poleg cest zalila tudi nekatere objekte, zlasti kleti in garaže. V zgornji bohinjski dolini pa je težave povzročal močan veter, ki je odkrival strehe.

Z zaskrbljenostjo vremenske razmere spremljajo tudi na Koroškem, kjer pa dopoldne večjih težav kljub občasno hudim nalivom ni bilo. V Črni so dopoldne s strahom gledali v narasli potok Bistra, gasilci pa so morali na več lokacijah v občinah Črna in Slovenj Gradec posredovati zaradi vdorov meteorne vode v objekte. Povsod spremljajo tudi zemeljske plazove, ki so jih sprožile že poletne ujme.

Vremenske razmere že od jutra marsikje ovirajo promet. Prometnoinformacijski center za državne ceste svetuje, naj vozniki prilagodijo vožnjo stanju na cestah, prav tako naj računajo na daljši čas potovanja. Nekatere ceste, predvsem na zahodu, pa tudi ponekod na Gorenjskem in v Zgornji Savinjski dolini, so zaprte zaradi podrtega drevja, plazov in poplavljenih cestišč.

V minulih 18 urah je Slovenijo prešlo ciklonsko območje z vremensko fronto in na določena območja prineslo kar obilne padavine in tudi močan veter. Na območju Kamniško-Savinjskih Alp je padlo od 60 do 120 litrov dežja na kvadratni meter, največ, 158 litrov, je padlo v Logarski dolini.

Tudi Julijske Alpe, njihovo predgorje, ter Idrijsko in Škofjeloško hribovje so prejeli velike količine padavin, padlo je od 80 do 150 litrov na kvadratni meter, pri čemer je Vogel zabeležil izjemnih 219 litrov na kvadratni meter, je objavila Agencija RS za okolje (Arso).

Zaradi vremenskega dogajanja je Arso za danes do sredine dneva izdal rdeče vremensko opozorilo za zahodni in severni del države. Rdeče vremensko opozorilo je za dopoldne veljalo tudi za območja ob morski obali zaradi visokega plimovanja. Opozorilne sirene so se oglasile že nekaj po 6. uri. Morje je kasneje marsikje prestopilo obalno črto, v civilni zaščiti v Piranu pa so dopoldne poudarili, da jim je prvič uspelo v takšnih razmerah ubraniti Tartinijev trg pred poplavo.

Vremenoslovec Brane Gregorčič je zgodaj popoldne pojasnil, da se sicer vremenske razmere hitro umirjajo, padavine se umikajo. Nekaj ploh bo še nastalo, vendar ne bodo povzročale resnih težav, je dejal.

Po napovedih iz hidrološkega opozorila Arsa so bodo čez dan še povečevale poplavljene površine v srednjem in spodnjem toku Vipave. Na območjih pogostih poplav se lahko razlijejo tudi Sava v srednjem toku, Drava v spodnjem toku in Kolpa.