Revija Reporter
Slovenija

Podžupan pritiskal na redarje - korupcija na ljubljanski občini

17. jun. 2010 10:15 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Protikorupcijska komisija ocenjuje, da je ljubljanski podžupan Janez Koželj ravnal koruptivno, ko je pri ljubljanskih redarjih dosegel umik lisic s svojega vozila in preklic kazni. To februarsko dogajanje je spremljal novinar spletnega portala vest.si in ga tudi posnel, zato Koželjevo početje ni ostalo neopaženo.

Protikorupcijska komisija ocenjuje, da je ljubljanski podžupan Janez Koželj ravnal koruptivno, ko je pri ljubljanskih redarjih dosegel umik lisic s svojega vozila in preklic kazni. To februarsko dogajanje je spremljal novinar spletnega portala vest.si in ga tudi posnel, zato Koželjevo početje ni ostalo neopaženo.

Komisija za preprečevanje korupcije, ki jo vodi Drago Kos, je ugotovila, da gre v primeru, ko je mestni redar občinskemu funkcionarju po posredovanju odstranil lisice z avtomobila, za korupcijo. Šlo naj bi za ljubljanskega podžupana Janeza Koželja, ki je potem, ko je zaradi napačnega parkiranja prejel obvestilo o prekršku in lisice, posredoval, da mu te odstranijo.

Koželjeva akcija ni edini primer z ljubljanske občine, s katerimi se trenutno ukvarja Kosova komisija. Ta naj bi se lotila tudi prodaje travnika, ki ga je kupil prijatelj Jureta Jankovića, sina ljubljanskega župana, sedaj pa naj bi mu na MOL spremenili namembnost in kmečko zemljišče pretvorili v zazidljivo parcelo. Primer sicer preiskuje tudi policija, ki je zanj prejela anonimno prijavo.

Primer Koželj

Mestni redar je občinskemu funkcionarju izdal obvestilo o prekršku in odredil lisičenje avtomobila, kasneje pa se po telefonskem posredovanju funkcionarja vrnil na kraj prekrška ter spremenil obvestilo, na podlagi katerega naj bi sicer funkcionar prejel plačilni nalog.

Redar je v nasprotju z odlokom in odredbo brez plačila stroškov odredil tudi odstranitev lisic, kar predstavlja kršitev dolžnega ravnanja in pridobitev koristi občinskemu funkcionarju, s tem pa tudi korupcijo, komisija za preprečevanje korupcije ugotavlja v načelnem mnenju.

Komisija je namreč februarja prejela dve identični prijavi o sumu korupcije glede ravnanja enega od funkcionarjev Mestne občine Ljubljana, ki naj bi izrabil svoj položaj in se s tem izognil plačilu kazni za prekršek. Samo dejanje je bilo po navedbah komisije objavljeno tudi na svetovnem spletu. Komisija je redarsko službo nato zaprosila za ustrezno dokumentacijo in pojasnilo ter na podlagi tega odločila, da gre v primeru za korupcijo.

Glede na posnetke, objavljene na svetovnem spletu, naj bi šlo za ljubljanskega podžupana Koželja, ki naj bi parkiral pred Kresijo pri Prešernovem trgu. Iz posnetka je razvidno, da je redar namestil lisice. Ko je Koželj to opazil, je telefoniral in počakal, dokler se redar ni vrnil, odstranil listek o prekršku ter odredil odstranitev lisic.

Občina je sicer po navedbah komisije pojasnila, da je takšen način odstranitve lisic običajen, ko gre za parkiranje državnih ali občinskih organov. Toda komisija ugotavlja, da določbe, na katere se sklicuje občina, urejajo drugačno situacijo.

Vozilo je sicer lahko parkirano z dovolilnico v določenih primerih, a mora biti dovolilnica dobro vidna z zunanje strani vozila. Občinski funkcionar je sicer dovolilnico imel, a ni bila pravilno nameščena, še ugotavlja komisija.