Revija Reporter
Slovenija

Podporniki pred sodiščem: "Ustavite rdeče talibane."

Jože Biščak

3. jun. 2013 15:03 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

»Ustavite rdeče talibane,« je bil napis, ki so ga podporniki obtoženim v zadevi Patria nalepili na tablo, ki na Tavčarjevi 9 v Ljubljani označuje, da tam domujejo vrhovno, višje in okrožno sodišče.

Že malo po 14. uri so se pred sodiščem začeli zbirati podporniki. Prišli smo, da branimo demokracijo in vrednote osamosvojitve, je svojo udeležbo razlagala večina. »Po televiziji sem videla, kako so huligani teptali slovensko zastavo, simbol, ki nam zavednim Slovencem pomeni domoljubje,« je za Reporter povedala Marjetka Dolinar, priznana slikarka iz Argentine, ki se je pred leti vrnila v Slovenijo. Nikakor ne more razumeti konstrukta, ki si ga je slovensko pravosodje izmislilo zoper Janeza Janšo, ki je v procesu obtožen domnevnega prejemanja podkupnine. Pa še to ne. Dobil naj bi obljubo za podkupnino.

»Ta proces je konstrukt, definitivno. Sam satan je na delu,« pa si je pridušala Marija Knafelj. In medtem, ko je razlagala, zakaj je prišla izrazit podporo, je pripeljal avtobus iz Krškega. Kakšnih 30 ljudi je prišlo. Ura je bila 14.30, ko se je pred sodiščem in na zelenici prek Tavčarjeve ceste, zbralo že okoli 500 ljudi. In še so prihajali. Eden od policistov (bilo jih je nekaj deset, ki so »nadzorovali« dogajanje na mirnem  shodu) je nekaj kasneje ocenil, da je podpornikov okoli 1.000, provokatorjev pa ne več, kolikor imata obe roki prstov.

»Janšo v arest, Janšo v arest,« je vpil eden zelo blizu vhoda, ki pa ga je preglasilo skandiranje nekaj sto grl ljudi, ki so prišli z zastavami in drugimi simboli samostojne Slovenije. »Janša, Janša«, »Slovenija, Slovenija« in »Za Janšo, za Slovenijo,« je bilo slišati. In medtem ko je bil provokator preglašen, je podpornica in znana članica SDS Vera Ban, ki je imela na majici napis »Ukrajina« za Reporter povedala: »Upam, da so razsodba oprostilna, saj v obtožnici ni nobene logike. Celo tožilec je sam dejal, da ni nobenih dokazov. Janša jim je očitno ves čas v napoto, to sojenje je pa sramota za Slovenijo.« Na koncu pa je dejala: »Blagor Pučniku, da vsega tega ne vidi.«

Božo Predalič, generalni sekretar nekdanje Janševe vlade, je izrazil zadovoljstvo, da je protest miren in dostojanstven. »Roška je pokazala, da se Slovenci znamo organizirati,« je dejal, glede provokatorjev pa: »Kot demokrat pravim, da ima vsaka stran pravico povedati svoje mnenje. Upam pa, da ne bo prišlo do izgredov.«

Podporniki so na stopnišču pred vhodom na sodišče držali veliko sliko nekdanje ukrajinske premierke Julije Timošenko in Janeza Janše, na številnih plakatih pa različni napisi: "Nekega dne, na neznanem kraju za uro se ne spomnim, sem obljubil tovarišu Ferlincu nagrado, če zašije Janšo", "Črnkovič, mi smo s tabo", "Za pravico, za Janšo, za Slovenijo", "Brez dokazov danes jaz, jutri ti. Konec osebne svobode." "Obsojeni so Dachauci, obsojen je Janez Janša, umrla je pravna država, čaka nas Barbarin rov" in "Janševa politika je slovenska politika".

Predzadnje dejanje sojenja v zadevi Patria (zadnje bo z izrekom sodbe v sredo) je vzbudilo veliko pozornosti, tudi pri tujih medijih. Poleg vseh domačih smo opazili novinarje Al Jazeera, finska YLE, hrvaške nacionalne televizije, Reutersa in drugih.

Malo po 15. uri je iz sodišča prišel Janez Janša. Pričakali so ga vzkliki podpore in slovenske zastave, predsednik SDS pa je izrazil razočaranje, ker sodnica že danes ni izrekla oprostilne sodbe.
Ivan Črnkovič, direktor Rotisa, je bil rahlo nejevoljen. Ni bil ravno zgovoren. Kljub temu je za Reporter povedal: »Imam slab občutek.« Po njegovem mnenju bodo obtožene obsodili, ampak samo zato, da jih obsodijo. Dokazov tako ali tako nimajo, je še menil in dodal: »Sodišče dobiva navodila v Murglah, od stricev iz ozadja.«

Tone Krkovič pa je za Reporter izjavil: »Naj se zgodi sodničina volja. Tako na nebu, kot na zemlji.« Povedal je še, da je senat opozoril, da se takrat, ko je šlo za osamosvojitev Slovenije, ni boril samo za samostojnost, ampak tudi proti totalitarizmu.« Da Slovenija ni pretrgala vezi s totalitarnim režimom, pa naj bi dokazovalo prav to sojenje.

Čeprav so obtoženi že odšli, se je množica še vedno zadrževala pred sodiščem. Jože Sever je za Reporter povedal, da sicer upa na oprostilno sodbo, toda ker je sodišče obremenjeno s politično preteklostjo, ne more nihče vedeti, »kaj bodo dali ven«. Po njegovem se bodo še zbrali, če bo potrebno, zagotovo pa bo sodišče v Bruslju razveljavilo razsodbo, če bo obtožilna in če je bodo kot tako potrdili na vseh ravneh.

Sodbo bo sodišče izreklo v sredo ob 11. uri.