Kot so zapisali, je minister Golobič v izjavi za javnost 29. maja osebno napadel novinarja Mateja Hlebša in Rosvito Pesek, potem ko je RTVS poročala o kreditih, ki jih je odobrila NLB v večinski državni lasti za potrebe podjetja Ultra, katerega pomemben solastnik je preko nizozemske podružnice Ultra Sum tudi Golobič. Očital jim je lažne trditve, poskus politične diskvalifikacije, neprofesionalno novinarsko etiko, manipulacijo in insinuacije, navajajo.
Menijo, da se je napad Golobiča na novinarje in uredništvo informativnega programa RTVS izkazal za popolnoma neutemeljenega. Minister je namreč 3. junija medijem priznal, da je v preteklosti lagal novinarjem, ko je prikril svoj lastniški delež v nizozemskem podjetju Ultra Sum.
Kot opozarjajo, se je izkazalo, da je bilo poročanje novinarjev RTVS verodostojno in v skladu s poslanstvom RTVS, da obvešča javnost o objektivnih dejstvih. Prepričani so, da pri tej aferi ne gre le za enkratno laž. Golobič je vsaj dve leti javno izjavljal svojo zavzetost za drugačno politiko, kar pa se je po njihovem izkazalo za popolnoma neverodostojno.
Dodajajo, da so o aferi Ultra ob RTVS poročali tudi vsi drugi tiskani in televizijski mediji. Zato je Golobičeva izjava, da so novinarji RTVS delovali v "najslabši maniri opozicijske stranke SDS", po mnenju zavoda absurdna.
Golobičev napad na vodstvo in novinarje RTVS je za zavod "skrajno zaskrbljujoč v luči dejstva, da si je njegova politična struja že v preteklosti poskušala pridobiti politični vpliv na nacionalni RTVS, in da je po prevzemu oblasti javno napovedala bistvene spremembe v strukturi RTVS".
Pod izjavo so se za Zavod za oživitev civilne družbe podpisali Andrej Aplenc, Viktor Blažič, Peter Jambrek, Peter Lah, Matej Makarovič, Žarko Petan, Brane Senegačnik, Boštjan Marko Turk, Matevž Tomšič, Dare Usenik in Franc Vodopivec.