Revija Reporter
Slovenija

Počivalšek: Opozicije nima več smisla pozivati k treznosti - spominjajo me na najstnike, ki jih razganjajo hormoni

Reporter, STA
1.410

16. jul. 2021 7:23 Osveženo: 7:29 / 16. 7. 2021

Deli na:

Gospodarski minister Zdravko Počivalšek

Bobo

Poleg premierja Janeza Janše sta aktualno politično dogajanje in umike predlogov vladnih zakonov komentirala tudi preostala predsednika koalicijskih strank.

Tudi predsednik NSi Matej Tonin je menil, da "je čas, da umirimo pregreto politične razmere in naredimo korak nazaj". Vlada se mora po njegovih besedah zdaj poleg zajezitve epidemije posvetiti tudi številnim drugim nalogam, med katerimi NSi v ospredje postavlja digitalizacijo, zato je po njegovem zelo pomembno imenovanje novega ministra za to področje. Gre za tako pomembno zadevo, da ta ne bi smela biti točka političnega obračunavanja, je dodal.

Janša je trznil in umaknil svoja zakona: podpora poslancev je bila negotova

Prvi mož SMC Zdravko Počivalšek pa je ocenil, da njihov program v sklopu koalicijske pogodbe izvajajo zelo dobro, ta vlada pa je kljub težkim okoliščinam od treh, v katerih je doslej sodeloval, najbolj operativna in uspešna. Skupno izjavo poslanskih skupin glede cepljenja je pozdravil, a je bil ob tem zelo oster do opozicije in medijev. Eni in drugi se namreč po njegovih besedah pogosto "zapičijo samo v nekatere nerodnosti, ki jih napihnejo do neba", pri tem pa spregledajo dosežke in rezultate, ki so uspeli vladi.

"Spoznal sem, da opozicije nima več smisla pozivati k treznosti in odgovornosti v teh težkih časih. Spominjajo me na najstnike, ki jih razganjajo hormoni, in nikakor ne pridemo do sporazuma. Nimamo pogojev za razumevanje in dogovarjanje o ključnih temah ter pogojih za državo."

Počivalšek je zatrdil, da bodo "ne glede na vse pritiske" nadaljevali izvajanje koalicijske pogodbe. Po besedah gospodarskega ministra Slovenija namreč kljub vsej rušilnosti opozicije dosega odlične gospodarske rezultate.

O nedeljskem referendumu o noveli zakona o vodah je Janša povedal, da je okoljski minister Andrej Vizjak zagovarjal zakon, ki ga je sprejela vlada. Vsak zakon pa se po njegovem mnenju da bolje napisati. V referendumu predsednik vlade ni opazil tistega, kar so zatrjevali nasprotniki zakona, saj da je novela zaostrovala gradnjo na priobalnih območjih. Po njegovem mnenju je bila debata o vodah politična.

Kljub temu da zaradi prevzema predsedovanja Svetu Evropske unije ni spremljal kampanje ministrstva, pa je povedal, da se zaveda končnega rezultata referenduma in da ta nima neposrednega vpliva na podporo vladi. Pozdravil je visoko udeležbo na referendumu.

Po Toninovih besedah rezultat referenduma odraža, da je "čista pitna voda ultimativna vrednota Slovenk in Slovencev, ki nima politične barve". Odločitev volivcev po njegovem mnenju ni bila pogojena z njihovo politično pripadnostjo, so pa s tem političnim odločevalcem predali sporočilo, da je treba varovati vodo. Strinja se s tistimi, ki menijo, da so v predreferendumski kampanji naredili napako.

Počivalšek je povedal, da je rezultat referenduma jasen. Vsebina zakona je po njegovem mnenju drugačna, kot je bila predstavljena v javnosti. Tudi on je poudaril, da je treba braniti pitno vodo. Druga stran je prepričala javnost, skozi to pa so dobili "jasen signal", ki so ga razumeli.