zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

Tudi Brad Pitt je obupal .. Odkrito.si

Koga briga Barbariga?!

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Po Tomšičevi oceni ljudje SDS identificirajo z Janšo

Deli na:
Po Tomšičevi oceni ljudje SDS identificirajo z Janšo

Foto: Bobo

Vnovična, že sedma po vrsti potrditev Janeza Janše za predsednika SDS po mnenju analitika Matevža Tomšiča priča o tem, da Janša predstavlja figuro, s katero ljudje identificirajo samo stranko. Analitik Igor Pribac po drugi strani opozarja na nezamenljivost Janše, ki bo po izteku vnovičnega mandata na čelu SDS trajala že skoraj četrt stoletja.

Delegati SDS so na sobotnem, doslej največjem kongresu stranke v Celju Janšo podprli s 522 glasovi, 11 jih je bilo proti. Tudi na tokratnem kongresu ni imel protikandidata, po izvolitvi pa je napovedal, da se bo SDS še naprej "borila na glavni fronti", da bo ostala suverena in glas normalnosti.

SDS je po mnenju sociologa Matevža Tomšiča najbolj trdna med vsemi slovenskimi strankami. To se kaže v organizacijski strukturi, ki je zelo razvejana in je stranka z največ člani, pa tudi v podpori, ki jo vodstvo uživa, "še predvsem predsednik stranke". Zato Tomšič vsaj v bližnji prihodnosti ne pričakuje znotrajstrankarskih pretresov.

Janša s svojimi govori stranko tudi homogenizira in motivira za nadaljnje delo, je prepričan Tomšič. Kot je namreč ocenil, je znal prvak SDS v svojih govorih namreč vedno poskrbeti za vlivanje optimizma med člane stranke. In to tudi, ko je dajal kakšne kontroverzne izjave, ki so v javnosti povzročile kar nekaj hude krvi. V sobotnem, uro dolgem uvodnem nagovoru Janše Tomšič sicer ni zaznal česa kontroverznega ali problematičnega za širšo javnost. "Je pa to bil govor, katerega namen je bil vliti stranki optimizem, ki ga sploh v času, ko je v opoziciji, potrebuje," je za STA ocenil Tomšič.

Janša je bil na sobotnem kongresu za predsednika stranke izvoljen že sedmič in Tomšič pravi, da je zelo trdno v sedlu oziroma na vrhu stranke. Predstavlja namreč figuro, s katero ljudje identificirajo samo stranko. Janša seveda ne bo mogel večno predsedovati stranki, pravi Tomšič. Je pa trenutno on tisti, ki močno izstopa v primerjavi z ostalimi bolj izpostavljenimi ljudmi v stranki ter med člani in podporniki stranke vzbuja daleč največ zaupanja, ocenjuje analitik.

Zato bi se zamenjava na čelu stranke po Tomšičevem mnenju lahko zgodila zgolj postopoma, možnost za prevzem stranke pa bi imel zgolj nekdo, ki bi ga tudi sam Janša "ustoličil oziroma ga pripravil za svojega naslednika".

Filozof Igor Pribac pa ugotavlja, da je Janša "preživel samega sebe". Podobno kot Franc Bogovič pri volitvah za vodstvo SLS ni imel protikandidata, zaradi česar "morda lahko celo postavljamo neko tezo o različni stopnji znotrajstrankarske demokracije na strankah slovenske levice in slovenske desnice".

Janša tako znotraj SDS ostaja nezamenljiv in ga po Pribčevih besedah lahko opišemo kot "mogočno drevo, ki v svoji senci pusti rasti le nepomembno majhno drobno podrast". Pri tem Pribac opozarja, da podpora na kongresu ne odraža nujno tudi podpore volilne baze.

S sobotno zmago bo Janša ob koncu mandata vodil stranko brez prekinitev skoraj četrt stoletja, je za STA opozoril Pribac. To je rezultat brez primere, ki Janšo postavlja v "tekmo na daljavo" s Titom, "ki lahko velja za njegovega nepriznanega političnega vzornika, ne sicer v deklariranih ciljih, bolj v sredstvih njihovega doseganja".

Pribac sicer dodaja, da bo "malodane severnokorejska zmaga" Janše vodila v neko osamitev stranke. "Lahko se zgodi, da tudi ob relativni zmagi na naslednjih volitvah SDS ne bo utegnila sestaviti koalicije," je povedal. Kot je še ugotavljal, je bila ta osamitev vidna že na kongresu, na katerem po njegovih informacijah razen podpredsednika NSi ni bilo pomembnih gostov iz drugih strank.

Janez Janša bo sicer tudi v prihodnje "nedvomno ostal prvorazredni akter slovenskega političnega življenja," je še ocenil Pribac.