zahi hawass Svet24.si

Resnični Indiana Jones

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

hisa tomc LJ-pl007 Reporter.si

To so hiše, ki jih evropski poslanci Zver, Tomc ...

roglic Ekipa24.si

Zdaj je znano, kje bo Primož Roglič koval formo ...

Tudi Brad Pitt je obupal .. Odkrito.si

Koga briga Barbariga?!

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Po Jurčičevi poti kar 7000 pohodnikov iz vse Slovenije

Deli na:
Po Jurčičevi poti kar 7000 pohodnikov iz vse Slovenije

Foto: Občina Ivančna Gorica

Okoli 7000 pohodnikov z vseh koncev Slovenije se je včeraj v okviru tradicionalnega, že 22. pohoda po Jurčičevi poti podalo na 15-kilometrsko pešpot od Višnje Gore do Muljave in tamkajšnje domačije pisca prvega slovenskega romana Josipa Jurčiča. Letošnji pohod je potekal v znamenju 20-letnice občine Ivančna Gorica, so za STA povedali organizatorji.

Pohodniki so si tudi letos ogledali številne krajinske in zgodovinske zanimivosti, ki so navdihnile Jurčičeva dela, pot z Muljave pa so lahko podaljšali s šolsko potjo do vasi Krka, ki jo je prehodil Jurčič. Na osrednji slovesnosti na Jurčičevi domačiji je pohodnike nagovoril tudi predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec.

Predsednik Planinskega društva Polž iz Višnje Gore Aleš Erjavec je v izjavi za STA dejal, da so z letošnjo udeležbo zadovoljni. Lani se je na Jurčičevo pot podalo okoli 4000 pohodnikov. Največji obisk so organizatorji zabeležili pred nekaj leti, ko se je zbralo več kot 10.000 pohodnikov.

Jurčičeva domačija na Muljavi je obnovljena in sodi med spomenike slovenskega kmečkega stavbarstva, tamkajšnje Kulturno društvo Josip Jurčič pa v letnem gledališču ob njej vsako leto uprizarja Jurčičeva dela. Jurčičeva pot je tudi del krožne poti Prijetno domače, s katero je občina Ivančna Gorica lani povezala svojo celotno turistično ponudbo.

Josip Jurčič (1844-1881) je s prvim slovenskim romanom Deseti brat (1866) postavil temelje slovenske pripovedne proze, deloval pa je tudi kot urednik, založnik, dramatik in časnikar. Njegova dela so prevedena v več kot 50 jezikov, med katerimi prednjačijo slovanski.