Revija Reporter
Slovenija

Pličanič obljublja rešitev finančnih težav sodišč

STA

26. okt. 2012 13:55 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Minister za pravosodje Senko Pličanič zagotavlja, da bo naredil vse, kar je v njegovi moči, da bodo letošnje finančne težave sodstva rešili tako, da ne bo ogroženo delovanje sodišč. Mora pa tudi sodstvo deliti usodo javnega sektorja in poskrbeti, da se bo delovanje sodstva prilagodilo manjšim proračunskim sredstvom za prihodnji dve leti, je dejal.

Pličanič je na današnji novinarski konferenci poudaril, da je sodna veja oblasti samostojna in se samostojno dogovarja o svojem proračunskem deležu. Minister za pravosodje tega ne počne namesto sodstva ali skupaj z njim, je dejal.

Je pa po njegovih besedah vloga vlade kot take, da sodeluje z drugimi vejami oblasti, tudi ko gre za proračunska sredstva. Tako za letošnji proračun kot za predloga proračuna za prihodnji dve leti. Ob tem zagotavlja, da bo naredil vse, da bodo rešili letošnje finančne težave sodišč.

S podobnimi besedami je odgovoril tudi na vprašanje, ali ni bojazni, da bi zaradi pomanjkanja sredstev zadeve ostale nerešene in bi se sodni zaostanki povečevali.

Pličanič tako napoveduje čim zgodnejši sestanek s predsednikom vrhovnega sodišča Brankom Maslešo in ministrom za finance Janezom Šušteršičem.

Danes je sicer poudaril, da sodstvo deli usodo celotnega javnega sektorja. "Vsi imamo na voljo manj denarja, temu pa bo treba prilagoditi izvajanje naših pristojnosti," je dejal. Vrhovno sodišče, ki je pristojno za finance sodnega sistema, bo tako moralo poskrbeti, da se bo delovanje sodstva prilagodilo zmanjšanim proračunskim sredstvom za prihodnji dve leti.

Minister je prepričan, da je to možno narediti ne da bi pri tem prišlo do ogrožanja delovanja sodstva oz. da bi se sodni zaostanki zopet začeli povečevati. Po njegovem mnenju je mogoče še naprej peljati proces zmanjševanja sodnih zaostankov in hitrejšega sojenja, čeprav je na voljo manj denarja.

To lahko po njegovih besedah naredijo na več načinov, denimo z organizacijskimi spremembami oz. bolj racionalno organizacijsko strukturo sodišč, z morebitno ukinitvijo okrajnih sodišč, z bolj racionalnim procesom dela na sodiščih in tudi z določenimi spremembami predpisov. S slednjimi bodo, tako Pličanič, dosegli, da bo tistih dejavnosti, ki jih sodišča opravljajo, pa niso nujna, nekoliko manj. Tako se bo po njegovem lažje prilagoditi manjši proračunski pogači.

Od kod vzeti denar za delovanje sodišč do konca leta, pa po ministrovih besedah ni v njegovi pristojnosti, temveč v pristojnosti ministra za finance. "Jaz bom pomagal toliko, da bom poskrbel, da do tega pogovora pride in da poiščemo načine, kako ta denar za letos najti," je pojasnil.

Poudaril je še, da so bili v državni upravi deležni bistveno večjega zmanjšanja sredstev kot ga je bilo deležno sodstvo. Ali bo to pomenilo odpuščanje sodnikov in drugega osebja ali ne, bo moralo sodstvo oceniti samo, je dejal.

V četrtek je Okrajno sodišče v Ljubljani sporočilo, da ni sposobno več izvesti vseh plačil s postavke stroški sodnih postopkov. Novembra in decembra bo prihajalo zgolj do zamud pri izplačilih, prihodnje leto pa bo moralo sodišče glede na predlog proračuna verjetno nekatere postopke ustaviti, je poudarila predsednica sodišča Vesna Pavlič Pivk.