pirc musar bql Svet24.si

Tako je predsednica Pirc Musar zapela na koncertu ...

david cameron, kijev Svet24.si

Britanski zunanji minister z izjavo prestopil ...

matjaz kovacic bobo Necenzurirano

Ne Ljubljana. Da je Maribor izgubil banko, so ...

tina gaber robert golob krizarjenje ickoti Reporter.si

Golob ni imel časa razmišljati o naši ...

doncic Ekipa24.si

Luka Dončić po veliki zmagi: 'Počutim se ...

Vedran Mlikota Njena.si

Botri: Ste videli, kaj se je zgodilo z Vinkom ...

irving-doncic Ekipa24.si

'Moj brat!' Kakšne besede Kyrieja Irvinga o Luki ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Plaz na ptujskem gradu povzročili moker teren in korenine

Deli na:
Plaz na ptujskem gradu povzročili moker teren in korenine

Foto: Arhiv Reporterja

Do sredinega zemeljskega plazu, ki je odtrgal okoli 25 metrov grajskega dvorišča z obzidjem na jugozahodnem pobočju znamenitega ptujskega gradu, je po prvih ugotovitvah geofizika prišlo zaradi mokrega terena in korenin, ki so zajedale zid na oslabljeni podlagi, je danes za STA povedal v. d. direktorja Pokrajinskega muzeja Ptuj Ormož Andrej Brence.

Brence je ob tem še pojasnil, da so takoj zavarovali vse dohode, že danes pa so začeli z odstranjevanjem najhujših posledic, ki bi lahko pomenile nevarnost. Ko bo to v naslednjih dveh dneh opravljeno, bodo jamo zavarovali, ker je lastnik gradu država, pa so z ministrstvom za kulturo dogovorjeni, da bodo takoj zatem začeli z izdelavo ocen statike in projekta za sanacijo poškodovanega dela obzidja.

O tem, kolikšna je škoda oziroma koliko bo stala sanacija, Brence za zdaj ne želi špekulirati, saj bi bila vsakršna ocena izrečena na pamet. Stroške sanacije bo morala pokriti država kot lastnik gradu, je še povedal in dodal, da dostop na grad kljub dogodku za obiskovalce ne bo v ničemer moten, prav tako bodo mesto plazu dobro zavarovali. Ker ne gre za majhen poseg, bo sanacija vseeno trajala kar nekaj časa.

Na ministrstvu za kulturo se za zdaj za STA na dogodek še niso odzvali, ptujski župan Miran Senčar pa je povedal, da so si poškodbe takoj ogledali, skupaj z vodstvom pokrajinskega muzeja pa so opravili vse najnujnejše ukrepe. Po navodilih geofizikov potekajo najnujnejša sanacijska dela, predvsem odstranitev odvečne zemljine, da ta ne bi več tiščala ob zid.

"Poročilo stroke še ni dokončno, a za zdaj pravijo, da če ne bo dežja, potem ne pričakujejo nadaljnjega vdora, v nasprotnem primeru pa do tega lahko pride. Zato smo s sanacijo začeli takoj, ministrstvo za kulturo pa bo že naslednji teden poslalo svoje strokovnjake, ki bodo pripravili načrt sanacije in z njo tudi takoj začeli," je povedal Senčar.

Na mestni občini so takoj stopili tudi v stik s stanovalci pod grajskim hribom, ki so jih pozvali, da zaradi del danes ne hodijo po dvorišču, hkrati pa so tudi zaprli vse ulice, ki vodijo proti nevarnemu območju. Med stanovalci so potencialno ogrožene dve ali tri družine, je povedal Senčar.

Župan je bil že v prvem odzivu kritičen do države, ki se v številnih primerih ne izkazuje kot dober in skrben gospodar kulturnih spomenikov. Krivde za tokratni dogodek župan sicer ne vali na državo, morda je del krivde tudi na pokrajinskem muzeju, a dejstvo je po njegovem, da grad že na zunaj deluje precej neurejen, čeprav gre za enega od magnetov, ki na Ptuj pritegnejo veliko število turistov.

Ptujski grad so okoli 12. stoletja na griču nad mestom zgradili salzburški nadškofje kot takratni fevdalni gospodarji Ptuja, danes pa je urejen kot muzej. V njem so razstavljena srednjeveška glasbila, tradicionalne pustne maske in liki s tega območja, v grajski galeriji pa muzej hrani nekatere izjemne primerke gotskih in baročnih umetnin na Slovenskem.