Revija Reporter
Slovenija

Pisma s fronte: Sosed sosedu Milan Kučan

Vinko Vasle

5. mar. 2012 6:08 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ni povsem jasno, kakšnega pomena – simboličnega in zgodovinskega – je dejstvo, da dražgoški gromovnik in eden od Jankovićevih stricev iz ozadja Janez Stanovnik v Murglah prodaja svojo hišo. Za ta nepremičninski posel naj bi bilo posebnega reklamnega pomena dejstvo, da bi prihodnji kupec bil sosed Milana Kučana.

Kaj pa to pomeni biti sosed Milana Kučana? Pokojni predsednik Janez Drnovšek je s tem imel neposredne izkušnje. Najprej v predsedniški palači, ki meji na vladno. In ko je bil Drnovšek šef vlade, Kučan pa predsednik države, je njuno dobrososedstvo kulminiralo v akcijo, s katero je Drnovšek vrata, ki vodijo iz predsedniškega dela v vladnega, preprosto zaklenil. Do konca mandata.

Vrsta zgodb je tudi iz murgelskih logov, ko sta bila bližnja soseda Kučan in Drnovšek. Kučan je imel mačko, Drnovšek pa psa in po izročilu je ta potepuška mačka menda iz političnih razlogov hodila dražiti Drnovškovega Arturja, angleškega mastifa. Murgelčani so to mačko radi ogovarjali češ, da je povsem nevzgojena, kaj več pa si niso upali. Ubogi Artur pa je moral njeno nadlegovanje stoično prenašati, ker pač ni bil tako zelo okreten, da bi jo lahko naučil manir.

Če kdo misli, da bo slaven že samo zato, ker bo Kučanov sosed, se seveda moti. Od sosedstva s Kučanom človek zagotovo nima veliko. Kučan je verjetno vljuden in reče dobro jutro, dober dan in dober večer, kaj več pa ne. Saj se je celo njegova najljubša novinarka in urednica Bernarda Jeklin vedno pritoževala, da je dlje kot v preddverje Štefka in Milan Kučan nista spustila, ker sta – kot je Štefka večkrat rekla  - branila svoj zasebni prostor. Torej, dragi moji potencialni sosedje, nič ne bo s kavico pri Kučanovih!

Dobra finta nepremičninske družbe, ki prodaja Stanovnikovo hišo o tem, da gre za Kučanu sosednjo hišo, je seveda obrodila sadove, saj so morali oglas za prodajo hiše umakniti, ker je bil takšen naval. To seveda ne pomeni, da je toliko tistih, ki bi Stanovniku na roko odšteli pol milijona evrov, kolikor jih pričakuje (to je vsaj desetkrat več od cene, ki jo je sam odštel za nakup hiše). Verjetno gre bolj za radovedneže, ki bi si radi ogledali hišo in sosesko, v kateri živi in deluje šef najmočnejšega političnega klana, ki ga je sicer Jankovićev poraz kar precej prizadel.

Kaj torej pomeni biti sosed Milana Kučana? Pa menda ja ne mislite, da je lahko Kučanov sosed kdorkoli in da za to niso potrebne posebne moralno politične kvalifikacije. To je nujno že iz varnostnih razlogov, pa tudi iz družbeno-političnih, saj si ne morem predstavljati, da bi na primer bil prvi Kučanov sosed na primer njegov prvi nasprotnik. Čeprav bi bilo zabavno. Zato mislim, da Kučan ne bo slučaju prepustil izbor novega soseda, ampak da bo tako ali drugače izpeljal izbor kupca v skladu z nekaterimi njegovimi predstavami, kdo je lahko njegov sosed. Še vedno se namreč obnaša predsedniško.

Lestvica najmanj želenih sosedov je po raziskavi javnega mnenja tale: narkomani, pijanci, homoseksualci ter desni in levi politični skrajneži. Očitno bodo Stanovnikovo hišo v skladu s tem še zelo dolgo prodajali. Je pa še ena hujša anketa, ki je spraševala, koga bi najraje imeli za soseda. Skoraj 28 odstotkov vprašanih se je odločilo za Boruta Pahorja, 43,60 odstotkov za Janeza Janšo, 7,61 odstotka za Zorana Jankovića in 6,98 odstotka za Milana Kučana. Kaj nam anketa pove? To, da Kučan niti samega sebe ne bi smel imeti za soseda in da bi v skladu s spoštovanjem  narodove volje moral storiti vse, da bi bil njegov sosed Janez Janša.

Zato je najbolje če novi minister za kulturo, šport, znanost in izobraževanje Žiga Turk Stanovnikovo hišo razglasi za kulturni spomenik prvega reda. Da bi zanamci lahko videli in vedeli, kdo je bil Stanovnik. In bi v hiši štiriindvajset ur na dan vrteli njegova kričanja na partizanskih proslavah. Kustos tega muzeja pa bi obiskovalce  prepričeval, kako je lahko krščansko socialist postal čez noč komunist. Vstopnina: en evro. Simbolično.