Revija Reporter
Slovenija

Pirc Musarjeva zahtevala odstranitev člankov o primeru koroška deklica

28. mar. 2012 14:31 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

– Včeraj je inšpektor informacijske pooblaščenke od portala slo-kronika.si  zahteval, da v 24 urah umakne s spletne strani pričevanje o spolnih zlorabah koroške deklice Klare Kaker in kronologijo dogodkov v zvezi s tem. Spletni portal je oba teksta umaknil, kar pa ne pomeni, da se je s tem izognil plačilu kazni.

Za urad informacijske pooblaščenke, ki skrbi za varstvo osebnih podatkov, je bilo najbolj sporno, da so bili v tekstu omenjeni dokumenti, ki so govorili o zdravstvenem stanju koroške deklice oziroma kako je prišlo so spolne zlorabe.

»Oba teksta smo povzeli, saj sta bila pred tem objavljena na spletni strani pastebin.com, poleg tega pa so se vse osebe, ki so bile objavljene z imeni in priimki, že javno izpostavile, nekatere, kot so delavke socialnih centrov, pa so tako ali tako javne uslužbenke. O njihovem zdravstvenem stanju ni bilo govora,« je povedal urednik portala Jože Biščak in dodal, da je nekaj novega zvedel o človekovih pravicah:

»Kot so mi povedali, človekove pravice ali pravica do zasebnosti niso univerzalne, se pravi globalne pravice, ampak so regionalno omejene. Povedano drugače. Če slovenski mediji pišejo o bolezni otroka Victorie in Davida Beckhema, ki živita v Hollywoodu, ne gre za kršitev človekovih pravic ali poseg v zasebnost, če pa bi isto pisali o nekem slovenskem samooklicanem ekstradnem paru, pa bi bilo to – brez njunega posebnega soglasja – grob poseg v zasebnost in kršitev človekovih pravic. To pomeni, da Slovenije ne sme prav nič brigati, če se tam v Siriji ali Libiji tepejo, ubijajo ali koljejo, ker to ne zadeva Slovenije. Povedano drugače. Kar zadeva človekove pravice ali pravice do zasebnosti v Sloveniji, je izključno zadeva Slovenije,« je dejal Jože Biščak in navedel še en primer.

Če bi namreč pri sojenju v zadevi Patria prišlo do tega, da se nekdo od obtoženih opraviči zaradi prehlada, tega mediji brez posebnega soglasja tistega, ki je prehlajen, ne smejo objaviti. Te medije, ki bi to objavili, bi preganjal informacijski pooblaščenec, in to po uradni dolžnosti, saj se zdravstvenem stanju neke osebe ne sme javno pisati.