Revija Reporter
Slovenija

Petrič: Ustavno sodišče je samostojno in nanj ne vpliva nihče

STA

20. dec. 2012 14:13 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ustavno sodišče si je v zadnjih 21 letih zagotovilo ugled in spoštovanje tudi tistih, ki se z njegovimi odločitvami niso strinjali, je na današnji slovesnosti ob dnevu ustavnosti dejal predsednik ustavnega sodišča Ernest Petrič. Ob tem je zagotovil, da je ustavno sodišče samostojno in nanj ne vpliva nihče, takšno pa bo ostalo tudi naprej.

Da ustavno sodišče uživa ugled, se zdi Petriču še posebej pomembno v zadnjem času, ko po telefonu, elektronski pošti in na druge načine prejema kritična in včasih tudi žaljiva sporočila. Z odločitvami ustavnega sodišča se po njegovih besedah nikoli ne bodo vsi strinjali, zato še posebej ceni odziv pobudnikov referenduma o zakonu o slabi banki, ki so v odzivu na odločitev ustavnih sodnikov dejali, da se z njo ne strinjajo, jo pa spoštujejo. Ne razume pa Petrič pavšalnih ocen o delu sodišča. "Te nekaj povedo o njihovih avtorjih," je dejal.

Ponovno je opozoril na kronično preobremenjenost, s katero se srečuje sodišče, in izrazil željo, da bi bile v DZ sprejete ustrezne ustavne spremembe, ki bi razbremenile ustavno sodišče.

Opozoril je, da tudi ustavno sodišče nosi posledice krize. Tako so na sodišču skrčili izdatke za plače, materialne stroške, potovanja in podobno, dodatni program odpravljanja sodnih zaostankov pa opravljajo brezplačno. In to ob dejstvu, da so se ustavnim sodnikom plače znižale za 29 odstotkov, predsedniku sodišča pa še za več, je dejal.

Kljub temu Petrič ocenjuje, da imamo kot družba možnost, da uspešno izidemo iz krize, vendar le pod pogojem, da delujemo skupaj, pri čemer ne gre za to, kdo bo zmagovalec in kdo poraženec. "Zmagovalci bomo vsi ali pa bomo vsi poraženci," je dejal in dodal, da nam v primeru razdvojenosti preti zastoj.

Zdajšnjemu predsedniku republike Danilu Türku se je Petrič zahvalil za vso pozornost, ki jo je izkazoval ustavnemu sodišču, njegovemu nasledniku Borutu Pahorju pa zaželel, da bi še utrdil vlogo predsednika republike. Izrazil je tudi željo, da bi Pahor brez politične pristranskosti pomagal pri tem, da bodo različni politični dejavniki med seboj čim bolj sodelovali.

Slovesnosti se med drugim udeležujeta zdajšnji in novoizvoljeni predsednik republike - Danilo Türk in Borut Pahor - predsednik DZ Gregor Virant, zunanji minister Karl Erjavec, predsednik Vrhovnega sodišča Branko Masleša ter ljubljanski nadškof, metropolit Anton Stres. Kot slavnostni govornik pa je nastopil predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Gerhart Holzinger.