901596_f168_dragonja_promet02t Svet24.si

Poklukar nakazal, da obmejnih muk junija letos še...

toplotna črpalka1 Svet24.si

Obljubljal toplotne črpalke, vzel pa le denar

1683742182-dsc7277-01-1683742078866 Necenzurirano

Šest ustavnih sodnikov razkrilo dodatne ...

jansa orban fb1 Reporter.si

Janša nima ugleda v Bruslju, on seže le do ...

gabriela doncic 24 Ekipa24.si

Uau! Luka Dončić pokazal izjemno darilo, ki ga ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Peterle: V Sloveniji prihaja do kriminalizacije osamosvojiteljev

Deli na:
Peterle: V Sloveniji prihaja do kriminalizacije osamosvojiteljev

Foto: Primož Lavre

Slovenija se pomika bolj proti letu 1941 kot letu 2021, je na današnjem srečanju z novinarji poudaril evropski poslanec in predsednik prve slovenske vlade Lojze Peterle. Poleg gospodarske krize je po njegovih besedah prisotna tudi kriza politične identitete, prihaja pa tudi do kriminalizacije osamosvojiteljev, meni Peterle.

Peterle ocenjuje, da je "močno prisotna polarizacija na simbolni ravni". Kot sam vidi, "sta za Slovenijo možna dva scenarija, ali bo šla naprej z "rdečo zvezdo" ali pa z "vrednotami osamosvojitve, ki jih je podprla plebiscitarna večina".

Polarizacija po njegovem prepričanju ne prinaša ne razčiščenja in ne očiščenja. "Gre le za onemogočanje drugega," meni Peterle. Pri tem poudarja, da ni dober znak, da dneva državnosti ne moremo praznovati skupaj in dodaja, "da polarizacija prazniku odvzema moč, ki nas druži".

Peterle je spregovoril tudi o krizi in izpostavil, da se danes o vzrokih zanjo govori neodgovorno. "Ne osamosvojitev, ne demokracija in ne EU niso krivi za krizo. Treba bo raziskati notranje vzroke zanjo. V kolikor do tega ne bo prišlo, ne bomo prišli do rešitve," je poudaril evropski poslanec.

Kot je izpostavil, pri odgovoru na krizo manjka moč učinkovitih ukrepov. Poleg tega namesto iskanja virov krize poteka debata o volilnem sistemu in reorganizaciji lokalne samouprave. Po njegovem prepričanju gre za zavajanje javnosti, da bi prikrili neodgovorno upravljanje z državnim premoženjem in bankami. Krize se, kot poudarja, ne more rešiti z dvigovanjem davka in povečevanjem javne porabe.

Ob tem je ocenil, da so po razpadu Demosa v Sloveniji prevladovale stranke, ki so imele politične korenine v drugem času. Tako so po njegovem mnenju na temeljih šibke pravne države nastale okoliščine, "v katerih so eni lahko uresničili željo imeti več na račun drugih". Kot pravi, je bil nadzor države v bankah in v drugih državnih podjetjih pri tem slab. Do korupcije je prišlo, ker je nehala delovati pravna država. Danes pa za to izstavljajo račun vsem državljanom in državljankam, kar je neetično in neodgovorno, meni Peterle.

Kot pravi, v Bruslju vedo, kakšno stanje je v Sloveniji. Slovenska vlada je sicer dobila čas, vendar EU pričakuje, da se bo v tem času naredilo, to kar se v preteklosti ni. Trojka pa po njegovih besedah deluje tudi za Slovenijo, vendar ne tako kot v Grčiji in Cipru, ter ob tem čaka na izvedbo številnih ukrepov.

Peterle je komentiral tudi deklaracijo za pravično Slovenijo in poudaril, da jo je podprl že v času nastajanja. Po njegovem mnenju je ta pobuda načelna, neobremenjena s strankami in ji je poglavitna misel dobrobit Slovenije.