Revija Reporter
Slovenija

Peterle ne bo ustanovil svoje stranke: ne pusti se potegniti v Janšev peklenski načrt

Igor Kršinar
15 1.935

24. okt. 2023 6:00 Osveženo: 7:13 / 24. 10. 2023

Deli na:

Nekdanji premier in nekdanji evropski poslanec Lojze Peterle.

M24/Sašo Radej

Nekdanji evropski poslanec Lojze Peterle ne bo ustanovil nove SKD, čeprav je kritičen do NSI, ker ne doseže političnega preboja.

Pred časom smo pisali o peklenskem načrtu Janeza Janše za uničenje NSI, ki naj bi ga dosegel z ustanovitvijo dveh strank: z upokojensko stranko Pavla Ruparja bi skušal speljati starejše volivce, z zmerno desnosredinsko stranko Anžeta Logarja pa predvsem mlajše volivce. Po poročanju Bojana Požarja, ki velja za Janšev satelit, naj bi tudi Lojze Peterle razmišljal o ustanovitvi nove SKD (Slovenski krščanski demokrati).

Če bi jo res ustanovil, bi bila še največji udarec za NSI, saj je bil Peterle med njenimi ustanovitelji in dolgoletni evropski poslanec. Spomnimo, da je NSI po volitvah 2008 izpadla iz državnega zbora, pred tem pa je bila ustanovljena Krščansko demokratska stranka, ki ji je pobrala pol odstotka volivcev.

Peterle je bil pred dvema tednoma v ZDA, zdaj pa nam je sporočil, da ne namerava ustanoviti svoje stranke. »Res pa me mnogi nagovarjajo, da ustanovim novo SKD, ker je bila to prava stranka. Ustanovil sem že dve stranki, ne nameravam še tretje, bi pa si želel, da bi bila SKD navdih za druge,« nam je povedal Peterle, ki je vodja kluba SKD v NSI. V njej je še vedno aktiven in sodeluje na razpravah, bil je tudi na klavzuri.

»Res pa me mnogi nagovarjajo, da ustanovim novo SKD, ker je bila to prava stranka. Ustanovil sem že dve stranki, ne nameravam še tretje, bi pa si želel, da bi bila SKD navdih za druge.«

»S kakšnimi stvarmi se strinjam, s kakšnimi pa tudi ne, kar tudi odkrito povem. Vodstvu je jasno, kaj mislim. Če ni preboja, se je treba vprašati, zakaj ga ni. Treba je delati stvari, ki krepijo zaupanje volivcev.«

Kaj meni o odločitvi stranke, da za predsednika vlade ne bo več podprla Janše? »Treba se je vprašati, ali je ta odločitev okrepila stranko. Njena stagnacija traja že precej časa. Stranka ima veliko večji potencial. Žal ni dosegla še niti mojega najslabšega rezultata,« pravi Peterle. SKD, ki jo je vodil, je nazadnje na volitvah 1996 dosegla 9,6 odstotka glasov, NSI pa je dosegla najboljši rezultat leta 2004, ko jo je obkrožilo 9,09 odstotka volivcev. Na lanskih parlamentarnih volitvah je NSI pod vodstvom Mateja Tonina dosegla 6,86 odstotka glasov.

Na vprašanje, ali bi bilo za NSI bolje, če bi vstopila v vlado z Gibanjem Svoboda ali katerokoli drugo stranko novega obraza v prihodnosti, je Peterle odgovoril, da nikoli ne sme biti motiv biti zraven. »S sedmimi odstotki ne moreš biti glavni. Bistven je način vladanja. Takšna koalicija bi delovala le ob soglasju o vseh odločitvah. NSI ne more biti okrasek, treba se je zmeniti za koncept, kaj želimo doseči, za kar ne vidim možnosti,« še pravi Peterle.

Je zelo kritičen do sedanje vlade Roberta Goloba, ki je v dobrem letu vladanja izgubila četrtino ministrov, hkrati pa ji daje ton najmanjša koalicijska stranka. Strinja pa se, da bi vlada delovala drugače, če bi bila v njej NSI, ampak za vladanje morajo biti skupni interesi. Strinja se tudi s konstruktivno držo stranke v opoziciji. Prepričan pa je, da lahko v Janševi vladi bolje uveljavlja svoj program, saj imata stranki vendarle skupne vrednote.