Kot je danes novinarjem sporočil vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović, je bilo pet njihovih poslancev in osem strokovnih sodelavcev na četrtkovem sestanku v stiku s sodelavko, ki je nato v ponedeljek zbolela za covid-19.
Vsi poslanci so bile od te osebe oddaljene več kot tri metre, ampak kljub temu je bila zoper njih odrejena karantena do vključno srede, 16. septembra. Golubović ni razkril, kateri poslanci so v karanteni, po naših podatkih pa so to Jerca Korče, Igor Peček, Edvard Paulič, Andreja Zabret in Jože Lenart.
Na sestanku poslanske skupine ni bilo predsednika Marjana Šarca in vodje poslanske skupine Branka Golubovića, ki je bil takrat na dopustu.
Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je obljubil, da bo poslancem omogočena možnost razprave in glasovanja ali kakšna drugačna rešitev, o kateri se bodo pogovorili na kolegiju, ki ga je sklical za petek. Ena od možnosti je vsekakor tudi, da svoj glas oddajo iz daljave in da razpravljajo preko video povezave, kar jim omogoča sprememba poslovnika državnega zbora, ki so jo spomladi sprejeli prav zaradi epidemije covid-19.
Obstaja pa še druga možnost: da točko o interpelaciji preložijo na četrtek, ko se bo poslancem LMŠ iztekla karantena in bodo lahko prišli na sejo v državni zbor. Seveda pa je vse to stvar dogovora, ki ga bodo poslanske skupine sprejele na petkovem kolegiju predsednika državnega zbora.
Ne glede na to pa glasovi poslancev LMŠ, ki so v karanteni, ne bodo v nobenem primeru odločilni za notranjega ministra Aleša Hojsa. Opozicija bo namreč tudi skupaj z njimi težko zbrala 46 poslanskih glasov, kolikor je potrebno za strmoglavljenje ministra.
Minister Hojs lahko vsaj za zdaj računa na glasove 26 poslancev SDS, sedmih poslancev NSI, osmih poslancev SMC, treh poslancev SNS Zmaga Jelinčiča in najmanj enega poslanca narodnih manjšin (Ferenca Horvatha).
Kako bodo glasovali v Desusu, je uganka. Samosvoji poslanec Robert Polnar je že napovedal, da bo interpelacijo podprl (torej bo glasoval za razrešitev Hojsa), vodja poslanske skupine Franc Jurša pa je povedal, da končne odločitve še ni in da imajo nekateri poslanci pomisleke glede podpore Hojsu. Po naših podatkih naj bi imela največ pomislekov poslanca Jurij Lep in Branko Simonovič.
Kot smo slišali, naj bi se poslanci Desusa predvidoma vzdržali glasovanja, lahko pa bi tudi glasovali proti Hojsu, odvisno od tega, kaj se bo dogajalo po jutrišnji seji sveta Desusa, ko naj bi predsednico Aleksandro Pivec skoraj zagotovo razrešili. Če bo premier Janez Janša še naprej vztrajno podpiral Pivčevo, bi utegnili skupinsko podpreti interpelacijo zoper Hojsa.
Toda tudi to še ne bi pomenilo Hojsovega konca, saj ima vladajoča koalicija z Jelinčičem in Horvathom tudi brez Desusa 45 glasov, opozicija pa za razrešitev potrebuje enega več. Tako bo Hojs padel le v primeru, če bo premier Janez Janša odprl kuverto z njegovo odstopno izjavo.