Revija Reporter
Slovenija

Pesnik Kuntner: "Sanjam, da bo v Ljubljani nekoč stal spomenik Janezu Janši!" (FOTO)

Jože Biščak

16. sep. 2014 17:41 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

„Branko Masleša do danes še ni pojasnil, zakaj je Janez Janša v zaporu in zakaj niso tam tisti, ki so Slovenijo oškodovali za milijone," je danes pred vrhovnim sodiščem dejal Zvone Černač. Protestniki se zaradi krivične obsodbe prvaka opozicije in predsednika Janeza Janše ter brigadirja Toneta Krkoviča pred sodiščem zbirajo že 89. dan.

„Že 89. dan ne živimo več v demokratični, pravni in evropski državi, saj imamo v Sloveniji političnega zapornika, ki je značilen za totalitarne države, ne pa za države, ki se nahajajo v osrčju Evropske unije. Kot država članica EU bi se morali zavedati, da enega izmed glavnih ciljev Skupnosti predstavlja uveljavljanje človekovih pravic tako v državah članicah kot tudi drugod po svetu. Vladavina prava, človeško dostojanstvo, svoboda, demokracija, enake možnosti in spoštovanje človekovih pravic tako predstavljajo temeljne vrednote EU. V Sloveniji očitno ne spoštujemo temeljnih vrednot EU, saj je bil prvak največje opozicijske stranke Janez Janša zaprt le tri tedne pred volitvami na podlagi indicev, kar jasno kaže na sistematično kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin Janeza Janše in njegove družine,“ je bilo rečeno pred vrhovnim sodiščem, kjer se je danes zbralo okoli 250 ljudi.

Po besedah enega od voditeljev odbora Aleša Primca, je ustanovitev Odbora 2014 bila nujna, saj je v zadnjih desetih letih, po podatkih Ustavnega sodišča, v vsaj 422 primerih prišlo do kršitev človekovih pravic. Zelo alarmen je tudi podatek, da več kot milijon in pol državljanov ne zaupa slovenskemu pravosodju, k temu pa prispeva tudi dejstvo, da imajo sodniki trajen mandat in so torej praktično nedosegljivi, zato je potrebno sodbe, v primerih, ko je to primerno, tudi javno kritizirati. Dabnes smo „vztrajnike“, kot si pravijo, med drugim nagovorili Suzana Lep Šimenko, Zvone Černač in Tinkara Oblak ter pesnik Tone Kuntner.

"Ta krivična sodba je izšla v 21.stoletju, tega si enostavno ni mogoče predstavljati, a v Sloveniji se to dogaja," je med drugim poudaril Zvone Černač in dodal: „O zadevi Patria se odloča že več kot 2.200 dni. V Sloveniji se zakoni za določene uporabljajo tako, za druge spet drugače.“

Pesnik Tone Kuntner je rekel, da je bil Janez Janša eden izmed glavnih osamosvojiteljev in zelo pomemben za domovino Slovenijo. „Sanjam, da bo nekega dne v Ljubljani stal spomenik Janezu Janši in spomenik slovenski pomladi, tisti, s katero se je rodila naša država,“ je še povedal.

Suzana Lep Šimenko je poudarila, da Slovenija ni država pravičnosti in da ima še vedno elite, ki črpajo državni proračun. Tinkara Oblak pa je poudarila, da imajo v mednarodnem okolju posluh za Slovenijo, posluh za afero Patria. Prepričana je, da bo pravica zmagala. „Proces Patria je za vedno zaznamoval našo domovino, a bo hkrati pomenil povod za lustracijo,“ je bila prepričana Oblakova, ki ima občutek, da živi v državi, kjer so njene pravice zatirane.