Revija Reporter
Slovenija

Pazite na svojo kri, v njej je zlato!

Reporter
11 379

6. jun. 2022 10:48 Osveženo: 10:59 / 06. 6. 2022

Deli na:

Že za časa faraonov so zlato uporabljali v medicinske namene. V lobanjah ljudi so našli vgrajene zlate igle, nitke in zlate palice, da bi lahko komunicirali z drugim svetom na višjem nivoju. Na kruh so posipali zlati prah ter ga takega zaužili, saj so verjeli, da jih zlato popelje v nesmrtnost.

Z zlatom si je Kleopatra ohranjala sijočo polt, uporabljali so ga za ohranjevanje mladosti ter odpravljanja raznih duševnih tegob.

Na uvodni sliki je imitacija Kleopatrine ogrlice, obdana z numizmatičnimi zlatniki. Znotraj ogrlice so zlatniki iz obdobja Avstro-Ogrske iz leta 1892, in sicer osem goldinarjev. Na levi so zlatniki iz obdobja osmanskega cesarstva iz različnih obdobij z začetka 20. stoletja. Na desni strani ogrlice pa so francoski zlatniki iz leta 1869 z odtisom Napoleonove glave. Vse te zlatnike je možno kupiti v naših poslovnih prostorih s predhodno najavo.

Ob pravilni uporabi tako zlata kot srebra so tudi v srednjem veku uporabljali plemeniti kovini kot protivnetno zdravilo, za pomlajevalne učinke in podaljševanje življenja.

Dandanes se zlato v medicini lahko uporablja pri zdravljenju revmatoidnega artritisa, tudi pri poškodbah ožilja in tkiv. Kot kovina je tudi v našem telesu, in sicer v encimih, poleg vseh drugih kovin. Količina zlata je izredno majhna, vendar daje naši krvi še dodatno neprecenljivo vrednost. Še vedno pa se zlato uporablja v kozmetiki v pomlajevalne namene.

Kot element nam zlato omogoča, da ob stiku z njim lahko odpravimo razne duševne tegobe, kot je histerija, epilepsija, stabilizira psihično stanje. Stik z njim na naše telo deluje blagodejno in pomirjevalno, zato ga je priporočljivo imeti v svoji bližini.

Nakup investicijskega zlata pa nam omogoča še več kot to. Po zakonu o plemenitih kovinah nakup in prodaja investicijskega zlata nista obdavčena, ker se tretira kot denarna valuta. Druge plemenite kovine, kot so srebro, paladij in platina, pa so obdavčeni kot preostale kovine na trgu. Srebro postaja zanimiva naložbena kovina, saj se povpraševanje po njem povečuje, tako po naložbenem kot tudi za industrijske namene.

Tetragram projekt, d.o.o.
Tehnološki park 20
1000 Ljubljana

GSM: 030 709 998

V industriji ga uporabljajo predvsem v solarnih panelih, avtomobilski industriji ter pri dodajanju v postopek varjenja za izdelavo gladkih in neprepustnih kovin, odpornih proti koroziji. Omenjene industrijske panoge so v porastu, kar pomeni še večje povpraševanje po tej kovini, posledično bodo višje tudi cene. V preteklosti je bilo kar 20 odstotkov srebra porabljenega v fotografski industriji. Danes so moderne baterije izdelane na osnovi srebrovega oksida, v največji meri jih uporabljajo podmornice. Kot zanimivost, lani je bil odstotek povpraševanja po srebru za industrijo 50,3 odstotka, za naložbene palice in kovance 27,6 odstotka, za nakit 17,9 odstotka ter razne srebrne dodatke 4,2 odstotka.

Trenutno se cena srebra kilogramske palice giblje okoli 900 evrov z vključenim davkom na dodano vrednost, špekulirajo pa, da bo v prihodnje cena srebra zelo narasla. Drugače od zlata se srebro pojavlja v različnih segmentih, temu primerno lahko cena zanj močno variira.

Tako kot med zlatniki kot tudi srebrniki, so med naložbeniki v naši regiji najbolj popularni unčni dunajski filharmoniki. V zadnjem času postajajo čedalje bolj priljubljene kitajske pande, ki motiv na kovancu menjajo vsako leto. Med bolj prodajnimi so še kanadski javorov list in ameriški orel.

Srebrniki so lahko tudi lepo darilo, saj je cena dostopna za vsak žep. Med omenjenimi srebrniki cena za enega variira med 25 in 30 evri. Poleg drugih so vam ti vedno na voljo vedno v naši spletni trgovini www.zlatopoposti.si.