Revija Reporter
Slovenija

Parlamentarni vrh pri Cerarju o iskanju novega arbitra

STA

24. jul. 2015 13:39 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predstavniki parlamentarnih strank ter tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez se pri premierju Miru Cerarju posvetujejo glede novega kandidata za slovenskega člana arbitražnega sodišča, ki odloča o meji med Hrvaško in Slovenijo. Iščejo zlasti možnosti, kako bi skrajšali postopke za predlaganje kandidata, ki so zdaj precej zapleteni.

Srečanja se udeležuje tudi minister za pravosodje Goran Klemenčič, medtem ko zunanjega ministra Karla Erjavca ni, saj se menda še vedno mudi v tujini.

Pričakovati je, da bodo politični veljaki danes spregovorili tudi o možnih kandidatih za novega slovenskega arbitra. Čeprav se je nekaj imen že pojavilo v javnosti, se predstavniki strank do tega niso opredelili.

Med drugim se še vedno kot možnega kandidata omenja ustavnega sodnika in strokovnjaka za mednarodno pravo Ernesta Petriča ter pravnika in diplomata Boruta Bohteta.

Prav tako politični veljaki danes niso hiteli z ocenami, kakšne rešitve bi bile najboljše za to, da Slovenija še pravočasno predlaga novega arbitra. To mora storiti v 15 dneh, kar pa je glede na obstoječe zakonske postopke nemogoče. Tako med drugim preučujejo tudi možnost spremembe zakonodaje.

Sicer so stranke v večini že pojasnile, da si je treba prizadevati za nadaljevanje postopkov pred arbitražnim sodiščem, poudarile so tudi pomen državotvornosti politike.

Če bo za skrajšanje postopkov predlaganja novega arbitra potrebna sprememba zakonodaje, predsednik SD Dejan Židan verjame, da bodo poslanci razumeli, da je treba za državni interes treba tudi za kakšen dan prekiniti dopust.

Sam bo podprl možnost, da arbitra predlaga DZ ali pa vlada, verjetno pa bo po Židanovih besedah potrebna sprememba zakonodaje. Poudaril je še pomen državotvornosti v tem primeru. "Do tega trenutka kaže, da je tako," ugotavlja Židan.

Tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša se o imenih možnih kandidatov ni izrekal, če bo treba za skrajšanje postopkov za predlaganje kandidata spremeniti zakon, pa ga po njegovih besedah pač bodo.

V ZL jih po besedah vodje poslanske skupine Luke Mesca zanima razmišljanje vlade, sami pa si prizadevajo predvsem za nadaljevanje arbitraže. Torej, da Slovenija čim prej imenuje novega sodnika in da "to ne eskalira v še eno medsosedsko krizo, kakršnih smo bili v prejšnjih letih in podobnih obdobjih že vajeni".

Za predsednico NSi Ljudmilo Novak je najpomembneje to, da so politične stranke v tem primeru enotne in naredijo najboljše za Slovenijo. Postopek morajo izpeljati zakonito, zato je po njenih besedah prav, da se danes o tem dogovorijo in vsi za tem stojijo.

Drugi predstavniki strank ob prihodu na vlado izjav niso dajali.

Politični vrh namreč po četrtkovem odstopu slovenskega člana arbitražnega sodišča Jerneja Sekolca in agentke Simone Drenik išče njuno zamenjavo. Odstopila sta dan po objavi posnetkov v hrvaškem tisku, na katerih se pogovarjata glede postopkov na arbitražnem sodišču, ki odloča o meji med Hrvaško in Slovenijo.

Židan je danes izpostavil, da je bil arbitražni sporazum pogoj, da je Slovenija ratificirala pristopno pogodbo Hrvaške v EU. Poleg tega po njegovih besedah arbitražnega sporazuma posamezna stranka ne more razdreti. Opozoril je še na prisluškovanje slovenskemu arbitru Jerneju Sekolcu in agentki Simoni Drenik, ki sta dan po objavi posnetkov njunih pogovorov odstopila.

"Kaj si mislimo o ljudeh, ki vohunijo za sodnikom in sodelavcem arbitražnega sodišča? Mi tega ne moremo vzeti za samoumevno, to je nedopustno, tudi med prijatelji," je bil oster Židan. V vsakem primeru je po njegovih besedah vohunjenje kršitev, arbitražni sporazum pa je veljaven.