Revija Reporter
Slovenija

Parlamentarne stranke in ustavni sodniki o fiskalnem pravilu

STA

10. apr. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsedniki parlamentarnih strank bodo danes nadaljevali razpravo o dopolnitvi ustave s fiskalnim pravilom o uravnoteženih javnih financah. Na mizi bodo imeli tudi predlog partnerstva za reforme, ki izhaja iz izhodišč za socialni sporazum 2012-2016. Ustavna komisija DZ naj bi medtem sprejela stališče o vladnem predlogu fiskalnega pravila.

S srečanjem predsednikov parlamentarnih strank se nadaljuje razprava o dopolnitvi 148. člena ustave s fiskalnim pravilom, ki jo je politični vrh začel že januarja ob koncu mandata prejšnje vlade in jo nadaljeval v začetku marca.

Parlamentarne stranke so bile doslej soglasne, da so se pripravljene usklajevati in tudi glasovati za to, da Slovenija v ustavo zapiše določilo o uravnoteženih javnih financah.

So pa politični prostor medtem razburkali vladni predlogi varčevalnih ukrepov, opozicijski Pozitivna Slovenija in SD pa imata glede vladnega pristopa k uravnoteženju javnih financ precej pripomb.

Za tokratno srečanje so predsedniki in vodje poslanskih skupin strank med drugim prejeli tudi Partnerstvo za izhod iz krize, ki izhaja iz v okviru Ekonomsko-socialnega sveta usklajenih izhodišč za socialni sporazum 2012-2016. Teh sicer še niso podpisala vsa sindikalna združenja.

Oba dokumenta sta usklajena znotraj vladne koalicije, a sta odprta za dodatne predloge opozicijskih strank in obeh poslancev narodnih skupnosti. Po oceni premiera Janeza Janše bo dosežen pomemben prispevek k blaginji Slovenije, če bo poleg soglasja socialnih partnerjev doseženo tudi široko politično soglasje o temeljnih smereh izhoda iz krize.

Ustavna komisija DZ pa naj bi danes sprejela stališče o vladnem predlogu za spremembo ustave z vnosom fiskalnega pravila, na podlagi česar naj bi DZ najverjetneje še ta teden odločal o uradnem začetku postopka spreminjanja ustave. Strokovna skupina pri ustavni komisiji je ocenila, da je vladni predlog v nekaterih delih neustrezen, kar naj bi popravili v nadaljevanju postopka.