Od nadaljnjega poročanja omenjenega portala naj bi bila celo odvisna usoda koalicije ali vsaj odnosov med premierjem Robertom Golobom in koalicijsko partnerico SD. V stranki zato pričakujejo, da se bo »medijski linč«, ki ga domnevno zoper njih izvaja portal Necenzurirano, prenehal.
Toda portal Necenzurirano v resnici ni prvi problematiziral tega nakupa. Prvi so o spornem nakupu omenjene stavbe poročali na komercialni televiziji POP TV. Novinarka Nika Kunaver je 5. januarja popoldne za portal 24ur napisala članek »Bo država novo sodno stavbo preplačala za 6 milijonov evrov?«, nato pa o tem poročala še v osrednji informativni oddaji 24 ur na POP TV.
Bo država novo sodno stavbo preplačala za 6 milijonov evrov?
»Novo sodno stavbo na Litijski cesti v Ljubljani – to država prav te dni kupuje za 7,7 milijona evrov – je pred dobrimi štirimi leti znani koprski poslovnež Sebastijan Vežnaver, ki vodi podjetje Rajski vrt, kupil za precej manj denarja. Novembra 2019 je, kot razkrivamo, zanjo na četrti javni dražbi podjetja NIKOM plačal 1,7 milijona evrov oziroma šest milijonov evrov manj, kot mu bo zanjo zdaj plačala država,« je poročala Kunaverjeva.
V prispevku so objavili tudi fotografije uničene stavbe na Litijski 51 v Ljubljani, kamor naj bi preselili tri sodišča, ministrica Dominika Švarc Pipan pa je takrat posel označila za ugoden in dodala, da bo z nakupom stavbe država reševala prostorsko stisko ljubljanskih sodišč.
Štiri dni pozneje, 9. januarja, (vmes je bil vikend) sta sporni nakup pod drobnogled vzela novinarja portala Necenzurirano Primož Cirman in Tomaž Modic, ki sta v članku »Pri ministrici Švarc Pipan dali osem milijonov za premajhno stavbo« nadaljevala zgodbo, ki jo je prva objavila POP TV.
To je razvidno tudi iz uvoda članka: »Šli smo po sledeh nakupa nove sodne stavbe. Kaj so sploh kupili na ministrstvu za pravosodje? Kdo vse je sodeloval pri sklenitvi posla? In kako je mogoče, da je objekt danes šest milijonov evrov dražji kot pred štirimi leti?«
Pri ministrici Švarc Pipan dali osem milijonov za premajhno stavbo
V članku sta med drugim ugotovila, da je postopek vodil vplivni član SDS Simon Starček in da je prodajalca Vežnaverja v pogovorih z ministrstvom zastopala odvetnica Nina Zidar Klemenčič. Prav tako sta razkrila, da je prvo cenitev stavbe, preden jo je Vežnaver kupil, opravila cenilka Breda Zorko, drugo, ko jo je prodajal, pa cenilec Anton Rigler, pri cenitvah pa sta bili navedeni različni kvadraturi.
Dva dni pozneje, 11. januarja, so nakup stavbe na Litijski obravnavali še v oddaji Tarča na TV Slovenija in ob tem razkrili, da je tudi drugo cenitev opravila Breda Zorko, medtem ko se je Anton Rigler pod njo zgolj podpisal. Nato je afera dobila uničujoče razsežnosti, zaradi katerih se zdaj v SD dogaja politična agonija.