Revija Reporter
Slovenija

Panika v poslanski skupini Svobode: Golob je moral miriti šokirane poslanke

Igor Kršinar
4 11.065

22. dec. 2022 6:00 Osveženo: 7:12 / 22. 12. 2022

Deli na:

Robert Golob in poslanci Gibanja Svoboda na ustanovni seji državnega zbora.

STA

Ob spopadu na vladi, ki je privedel do odstopa notranje ministrice Tatjane Bobnar, je bilo zanimivo opazovati dogajanje v koalicijskih strankah.

V Levici so podprli notranjo ministrico, ki so jo ubranili že 13. novembra na interpelaciji, po drugi strani pa niso hoteli konflikta s premierjem Robertom Golobom. Prvak Levice in minister za delo Luka Mesec je njeno delo ocenil kot pozitivno, hkrati pa izrazil željo, »da se zadeva čim prej uredi in da se akterja med seboj pogovorita na ustrezen način.«



Slišati je sicer, da so bili nekateri v poslanski skupini zaradi tega zelo razburjeni, zlasti podpredsednica državnega zbora Nataša Sukič, a vodstvo stranke je presodilo, da se v interni spor Gibanja Svoboda ne bodo vpletali, saj bi niso hoteli ponoviti napake izpred treh let, ko so spodkopali vlado Marjana Šarca.

Podobno je završalo tudi v SD, kjer je predsednik pomladka Luka Goršek za vmešavanje v policijo obtožil kar državnega sekretarja na obrambnem ministrstvu Damirja Črnčeca, kar je ta seveda zanikal in ob tem opozoril, da ga Lindav v svojem pismu sploh ne omenja (mimogrede: na obrambnem ministrstvu niso zamenjali niti načelnika generalštaba Slovenske vojske Roberta Glavaša, saj njegovo delo ocenjujejo kot dobro).

Poslanci SD pa so sprejeli izjavo, s katero so podprli Bobnarjevo, hkrati pa z njo niso napadli Goloba. »V poslanski skupini SD delovanje ministrice za notranje zadeve ocenjujejo kot dobro in ustrezno. Želimo si, da bi vsi akterji čim prej uskladili morebitna nesoglasja, saj je stabilnost izjemnega pomena za delovanje države,« so med drugim zapisali.

Dva dni pozneje je po seji vlade zelo odločno v bran premierju Golobu stopila pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan, zaradi česar se je znašla na »prangerju« nekaterih članov stranke, ki so v sporu zagovarjali Bobnarjevo. Med najbolj vnetimi kritiki Goloba je tudi nekdanji poslanec Jan Škoberne, ki je po besedah poznavalcev razmer zgolj povedal tisto, kar si misli tudi večina v poslanski skupini, a zaradi koalicijskega miru raje molčijo.

Toda najbolj nevarno je bilo dogajanje v poslanski skupini Svobode, kjer naj bi po nekaterih virih lahko prišlo celo do razkola, če tega ne bi preprečila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, nato pa je poslance, zlasti dame, umiril še Golob. Po drugih pa so bili vsi poslanci zelo zmedeni, saj nikomur ni bilo jasno, kaj se dogaja.

Klakočarjeva naj bi ves konec tedna klicala Bobnarjevo in jo prepričevala, naj zgladi nesporazum z Golobom, vendar ni bila uspešna. Na seji poslanske skupine v torek pa naj bi Tereza Novak, ki sicer vodi odbor za notranjo politiko, med sestankom klicala Goloba, da ji je pojasnjeval dogajanje. Naslednji dan je premier prišel v prostore poslanske skupine in svojim poslancem še osebno predstavil položaj. Sredi sestanka so potem zvedeli, da je Bobnarjeva napovedala odstop in tako rešila muk premierja, ki si je menda sam ni upal zamenjati, ker se je tako bal reakcij vplivnežev iz levega političnega kroga.

Po sestanku je vodja poslanske skupine Borut Sajovic javnosti sporočil, da vsi enotno podpirajo svojega predsednika. Zanimivo pa je, da drugih odzivov iz poslanske skupine ni bilo in da so premierja najbolj branili pridruženi člani iz LMŠ, denimo obrambni minister Marjan Šarec v oddaji Ena na ena na POP TV in z zapisom na facebooku ter nekdanji notranji minister Boštjan Poklukar v Odmevih na TV Slovenija.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24