državna meja Svet24.si

Italija bi prekinila schengenski sporazum s ...

jesenice alge Svet24.si

Madež na Savi Dolinki je naraven pojav

1695633573-dsc09685-1695633263267 Necenzurirano

Predsednico republike zapušča ključni sodelavec

koscek erika Reporter.si

Poslovne skrivnosti partnerja Erike Žnidaršič: ...

Zoran Zeljkovic Ekipa24.si

Konec dvomov! Nov pretres v zmajevem gnezdu: ...

matija-rupel Njena.si

Skrito v raju: Igralec na odru gol kot glista

sveca Ekipa24.si

V hudi prometni nesreči na primorski avtocesti ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Panamski papirji na spletu! Poglejte, kdo so Slovenci v davčnih oazah

Deli na:
Panamski papirji na spletu! Poglejte, kdo so Slovenci v davčnih oazah

Foto: iStock

Mednarodni konzorcij raziskovalnih novinarjev je uresničil napoved in včeraj odprl bazo podatkov o davčnih oazah oziroma tako imenovane panamske dokumente na internetu. Gre za podatke o okoli 360.000 podjetjih in posameznikih, ki imajo račune v davčnih oazah, kot so Panama, Britanski deviški otoki, Bahami, Sejšeli in Samoa. Med znanimi Slovenci s tovrstnimi računi so se znašli nekdanji šef Koloseja Sergej Racman, boksar Dejan Zavec, pa denimo tudi inšpektor javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke Janez Obrez, ki sicer pravi, da so mu ukradli identiteto.

Baza podatkov, ki je lepo urejena za lažji dostop do informacij, vsebuje 11,5 milijona dokumentov, ki jih je novinarjem predala neznana oseba iz panamske pravniške firme, ki registrira taka podjetja.

ICIJ v katerem deluje skoraj 400 novinarjev iz skoraj 80 držav, ni objavil vseh 11,5 milijona dokumentov. "ICIJ objavlja informacije, ki so v interesu javnosti. Panamski dokumenti razkrivajo temeljne krivice in neenakosti, ki jih je ustvaril sistem davčnih oaz," je ob tem sporočil konzorcij.

Vse informacije je moč najti na spletni strani: https://offshoreleaks.icij.org/

Baza podatkov vsebuje informacije o skoraj 320.000 entitetah v davčnih oazah in gredo nazaj 40 let od leta 2015. Baza podatkov povezuje osebe in podjetja v več kot 200 državah sveta.

ICIJ pri tem opozarja, da obstajajo tudi legitimne uporabe davčnih oaz in zato noče trditi, da je vsako podjetje ali posameznik s seznama avtomatično kršil zakon. Številna podjetja in osebe imajo podobna imena.

Na seznamu je 50 naslovov slovenskih posameznikov in podjetij, ki imajo račune v davčnih oazah. Podjetij je 21, posameznikov z računi pa 58. Največ jih je povezanih s podjetjem UPC Consulting.