Pahor: Služba zame se bo že našla, če ne doma, pa v tujini
20. jun. 2011 16:03 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Zares zapušča vlado, premier Borut Pahor pa želi ostati do konca mandata in Slovenijo pripeljati iz krize. Po vikendu bo vodil samo koalicijo dveh strank, ugotavlja premier, v ponedeljek naj bi Gregorju Golobiču pri odhodu iz vlade sledile tudi tri ministrice Zares. O svoji prihodnosti pravi, da bo na voljo stranki, svojih odločitev pa ne obžaluje.
Zares zapušča vlado, premier Borut Pahor pa želi ostati do konca mandata in Slovenijo pripeljati iz krize. Po vikendu bo vodil samo koalicijo dveh strank, ugotavlja premier, v ponedeljek naj bi Gregorju Golobiču pri odhodu iz vlade sledile tudi tri ministrice Zares. O svoji prihodnosti pravi, da bo na voljo stranki, svojih odločitev pa ne obžaluje.
"Služba zame se bo že našla, če ne doma, pa v tujini, če ne v javnem sektorju, pa v zasebnem," je odgovoril na vprašanje, ali bo na prihodnjih volitvah znova kandidiral.Pahor, Golobič in Kresalova so se namreč na današnjem kolegiju pri predsedniku vlade pogovarjali o nadaljnji usodi koalicije in vlade. Kot ugotavlja Pahor, je že mogoče dokončno napovedati, da bo Zares zapustil koalicijo, ki jo bosta poslej sestavljali le še stranki SD in LDS. V ponedeljek se tako Pahor namerava sestati s Kresalovo in se z njo dogovoriti, kako bo vlada delovala do morebitnega glasovanja o zaupnici ter kdo bo začasno prevzel resorje, ki jih bodo zapustile ministrice iz vrst Zares.
"Moja trdna volja je, da storim vse, da varno prepeljem Slovenijo skozi krizo do izteka mandata," poudarja premier, ki si bo prizadeval, da koalicije ne bi zapustila še stranka LDS. Meni sicer, da bi bilo manjšinsko vlado mogoče voditi do konca mandata, če bi se dogovorili s socialnimi partnerji in programsko sorodnimi strankami, da podprejo ključne projekte. Pri tem Pahor omenja zdravstveno reformo in reformo trga dela.
Predsednik vlade sicer še vedno dopušča možnost vezave zaupnice na rebalans proračuna, in sicer zato, da se "zbistri vprašanje alternative". Najbolj odgovorna rešitev bi bila sicer po njegovi oceni konstruktivna nezaupnica. "Če ima kdo željo, da bi se izognil politični krizi, naj predlaga novega predsednika vlade, če ne, pa naj pustijo, naj končam mandat z manjšinsko vlado," poudarja.
Na današnjem pogovoru se je sicer po njegovi oceni izkazalo, da se politična negotovost ni povečala zaradi nezaupanja javnosti, ampak gre za vprašanje političnih razlik med strankami. "Dobro, da se je to pokazalo, da se končno pokaže alternativa tej vladi," je še dejal premier.
Golobič pa je potrdil, da stranka Zares ne namerava spreminjati svoje odločitve o izstopu iz koalicije, saj se nobena okoliščina ni spremenila. Kot pravi, je pričakoval, da bo Pahor danes postregel z neke vrste odgovorom na njihov "izziv". "To se je do neke mere zgodilo, razprava je bila precej neposredna in koristna, tako da ni ostalo nobenega dvoma," je dejal.
Tako bodo vlado konec tedna zapustile vse tri ministrice iz vrst Zares, verjetno pa bo odstopil tudi predsednik DZ Pavel Gantar, saj, kot pravi Golobič, Gantar ne vidi možnosti, da bi nadaljeval delo na tej funkciji po izstopu iz koalicije. Premier Pahor si sicer želi, da bi Gantar funkcijo opravljal še naprej.
Po izstopu iz koalicije bo sicer v državnem zboru načeloma ravnala kot opozicijska stranka, sicer pa bodo kot doslej tehtali odločitve po vsebini, ne po tem, kdo jih predlaga, je še pojasnil Golobič. Njihov odhod morda pomeni tudi predčasne volitve, kar pa je nekaj, česar stranka Zares ne zavrača.
Po Golobičem mnenju je sicer z vidika interesov države in stabiliziranja javnih financ neodgovorno vezati zaupnico na rebalans proračuna. Ob tem verjame, da bo pri Pahorju prevladala odgovornost, saj je sam dejal, da se ne želi ukvarjati s političnimi vprašanji, ampak s vprašanji stabilnosti javnih financ. "Če je bilo količkaj resnosti v tej njegovi izjavi, tega ne bo storil," poudarja Golobič.
Ni pa še znano, ali bo stranki Zares iz koalicije sledila tudi LDS. Kot je po srečanju povedala Kresalova, namreč danes še niso dobili "čisto pravih odgovorov, kakšen je namen SD". V tej stranki bodo očitno počakali do naslednjega tedna, kako se bo odvilo dogajanje s stranko Zares, pravi Kresalova.
V LDS sicer še vedno predlagajo oblikovanje nove levosredinske vlade, s čimer bi po oceni Kresalove presekali politično krizo. Sicer pa pričakujejo jasen odgovor, kaj bodo v SD predlagali, da se izvijejo iz te politične krize. "Težko si predstavljam, da bodo še dolgo vztrajali v tem nedorečenem stanju," je še dejala.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke