Revija Reporter
Slovenija

Pahor se s šefi strank pogovarja o skupnem srečanju: Šarec in Mesec sta predsednikovo vabilo zavrnila

STA
4 209

2. feb. 2021 16:06 Osveženo: 16:29 / 02. 2. 2021

Deli na:

Predsednik države Borut Pahor.

Primož Lavre

Predsednik republike Borut Pahor je danes začel dvostranske pogovore z voditelji parlamentarnih strank glede priprav na skupno srečanje, so sporočili iz predsednikovega urada. Dve stranki od devetih sta vabilo zavrnili, ob čemer je Pahor opomnil, da lahko načelno zavračanje dialoga vodi v izključevanje. Glede srečanja ima sicer visoka pričakovanja.

Pahor je za vabilo predsednikom parlamentarnih strank na srečanje o osredotočanju države na epidemijo, okrevanje in predsedovanje EU poslal v ponedeljek.

Kot so danes sporočili iz urada predsednika republike, Pahor ocenjuje, da je dal pobudo v pravem času. Z namero zanjo je javnost prvič seznanil konec oktobra lani, podrobneje pa jo je pojasnil na slovesnosti ob 30. obletnici podpisa sporazuma parlamentarnih strank za podporo plebiscitu o samostojnosti in neodvisnosti Slovenije pred koncem leta, so spomnili v uradu.

Voditelji se v tridesetih letih različnih parlamentarnih srečanj, koordinacij ali dogovorov po Pahorjevih navedbah niso lotili zato, ker bi imeli o pomembnih vprašanjih podobna ali enaka stališča, temveč prav zato, ker so imeli zelo različna. "V takih okoliščinah dobi dialog posebno težo in pomen," je izpostavil.

V tem smislu je Pahor poslal uradno vabilo za srečanje v času, ko poglabljanje političnih razhajanj slabo vpliva na premagovanje zdravstvene krize. Prav tako se mu zdi pomembno, da voditelji parlamentarnih strank skupno premislijo strateške usmeritve okrevanja po zdravstveni krizi in se dogovorijo za strateške poudarke slovenskega predsedovanja Svetu EU, so še pojasnili v uradu.

Pahor se pred predstavitvijo pobude za srečanje konec oktobra in za ponedeljkovo uradno vabilo ni predhodno posvetoval z nobenim predsednikom ali predsednico parlamentarne stranke.

Od devetih parlamentarnih strank jih je sedem vabilo sprejelo, dve, Levica in LMŠ, pa sta vabilo zavrnili. "Obe stališči sta legitimni, predsednik pa pripominja, da načelno zavračanje dialoga lahko vodi v izključevanje, za katero pa se zdi, da ga prav nihče ne pozdravlja," so zapisali v sporočilu za javnost.

Čeprav dveh voditeljev parlamentarnih strank ne bo na srečanje, ima Pahor visoka pričakovanja. Prizadeval si bo, da bo to srečanje in morebitna naslednja prispevalo k večjemu soglašanju slovenske politike glede bistvenih državnih zadev, s tem pa tudi do strpnejšega in bolj vključujočega splošnega razpoloženja v javnosti, kar je pomembno tudi za uspeh ukrepanja v času zdravstvene krize in po njej, so napovedal.

Pahor je danes že začel dvostranske pogovore z voditelji strank glede priprav na srečanje. Glede datuma srečanja in predlogov, ki bodo na srečanju predstavljeni, bo skušal v čim večji meri upoštevati nasvete in pričakovanja sogovornikov.

Enega prvih pogovorov o pripravah na srečanje je Pahor opravil s predsednikom SNS Zmagom Jelinčičem. Kot so danes sporočili iz poslanske skupine SNS, sta s Pahorjem govorila predvsem o cepljenju, sproščanju ukrepov za zajezitev epidemije in predsedovanju Slovenije Svetu EU. Kot so navedli, sta se med drugim strinjala, da bi bilo treba sklicati sestanek predsednikov parlamentarnih političnih strank, na katerem bi se pogovorili o delovanju države in slovenske vlade v času predsedovanja Svetu EU.

Na Pahorjevo vabilo so se do zdaj javno odzvali v Levici, SAB, SD in LMŠ, komentiral ga je tudi predsednik vlade Janez Janša. Koordinator Levice Luka Mesec ni sprejel vabila, saj ga ne razume kot del rešitve, pač pa kot del težave. Predsednica SAB Alenka Bratušek je zapisala, da če se politiki v državi nehajo pogovarjati, je naslednji korak samo še poziv k nasilju, kar je za SAB nedopustno, zato bodo neprestano težili k iskanju najboljših rešitev za ljudi.

Predsednica SD Tanja Fajon je v ponedeljek sporočila, da je sprejela vabilo, a od pogovora nima visokih pričakovanj. S Pahorjem namreč ne deli ocene, da vlada dobro upravlja epidemijo. Predsednik LMŠ Marjan Šarec pa je Pahorju med drugim očital, da je molčal ob vseh poskusih uničevanja pravnega reda, in mu predlagal, naj se temeljito pogovori s predsednikom vlade Janšo.

Janša je v ponedeljek vabilo predsednika republike ocenil kot povsem dobronamerno in skrajno nevtralno, odziva Šarca in Fajonove pa po njegovi oceni "nazorno ilustrirata zaplezanost in negativizem opozicije".