Pahor: Pomembno, da je Napolitano danes izbral prav Slovenijo
19. mar. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Predsednik republike Borut Pahor se je včeraj zvečer v Rimu sestal z italijanskim kolegom Giorgiom Napolitanom. Kot je v izjavi po srečanju izpostavil Pahor, ni nepomembno, da je Napolitano v gneči tujih državnikov, ki so bili včeraj v Rimu, izbral prav predsednika Slovenije, saj si želi, da je dobro sosedstvo med državama del njegove zapuščine.
Kot je dodal, je Napolitano, ki se maja poslavlja s položaja predsednika, želel izbrati prav Slovenijo, saj mu je na srečanju pojasnil, da "si želi, da ostane kot del njegove zapuščine dobro sosedstvo s Slovenijo".
Odnose med sosednjima državama so namreč, tako Pahor, "bremenili nekateri različni pogledi na preteklost, imamo pa skupen pogled na prihodnost".
"Potem ko so bile prav ob koncu njegovega mandata opravljene nekatere simbolne geste, je sedaj čas za to, da oba predsednika spodbudita obe vladi k morda intenzivnejšemu gospodarskemu, pa tudi kulturnemu in vsestranskemu sodelovanju. In on je temu naklonjen in sam sem večkrat dejal, da želim, da njegov naslednik nadaljuje po tej poti, ker jaz želim nadaljevati po tej poti," je po srečanju še povedal Pahor.
Iz urada predsednika republike so v sporočilu za javnost zapisali, da sta predsednika v pogovoru izmenjala tudi mnenja o prihodnosti EU, glede katere imata podobne poglede.
V luči krize sta se strinjala, da je ključnega pomena zagotoviti gospodarsko rast, pri čemer pa dolžniške težave sredozemskih držav vplivajo na celotno EU, zato je nujna usklajena politika na področju javnih financ. V EU mora slediti tudi nadaljnja politična integracija evropskih držav, sta se strinjala.
Predsednika sta poleg tega izmenjala mnenja o notranjepolitični situaciji v obeh državah ter spregovorila o možnosti nadgradnje sodelovanja med državama, predvsem na področjih kulture, gospodarstva in znanosti. Predsednika sta se med drugim strinjala, da je treba posebno pozornost nameniti zaščiti slovenske manjšine v Italiji.
Pahor se bo sicer v Vatikanu v torek udeležil umestitvene maše novega papeža Frančiška in imel ob robu tega dogodka še druge dvostranske pogovore.
Srečal se bo s slovenskim kardinalom Francem Rodetom in drugimi slovenskimi predstavniki v Vatikanu, s kardinalom Santosom Abrilom y Castellojem, nekdanjim apostolskim nuncijem Svetega sedeža v Sloveniji, z generalnim guvernerjem Kanade Davidom Johnstonom in z brazilsko predsednico Dilmo Rousseff.
Ob robu umestitvene maše bo imel poleg tega več krajših srečanj s svetovnimi voditelji, med drugimi s podpredsednikom ZDA Josephom Bidenom in predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyem, so sporočili iz urada predsednika.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke