Pahor: Ostajam vsaj do glasovanja o zaupnici
9. jun. 2011 15:17 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Premier Borut Pahor je po današnji seji vlade poudaril, da je in ostaja predsednik vlade do verjetnega glasovanja o zaupnici, ki jo bo verjetno vezal na sprejetje rebalansa. Če ta ne bi bil potrjen, se osebno zavzema za predčasne volitve. Kot je dejal, si želi, da bi to politično negotovost premagali brez politične krize.
Premier Borut Pahor je po današnji seji vlade poudaril, da je in ostaja predsednik vlade do verjetnega glasovanja o zaupnici, ki jo bo verjetno vezal na sprejetje rebalansa. Če ta ne bi bil potrjen, se osebno zavzema za predčasne volitve. Kot je dejal, si želi, da bi to politično negotovost premagali brez politične krize.
Na vprašanje, od česa je odvisno, ali bo zaupnico vladi vezal na rebalans proračuna, Pahor odgovarja, da je to deloma odvisno od domačih, nekaj pa tudi od mednarodnih razmer. Zaupnice ne bi vezal, če bi ocenili, "da smo se dogovorili o nadaljnjem delu, če pa bi bil dvom v delo vlade", potem bi do vezave zaupnice prišlo, je povedal.Pahor je, kot pravi, na današnji seji vlade dobil zagotovilo ministrov in ministric, da bodo vse do zadnjega trenutka, dokler utegnejo imeti mandat, delali po najboljših močeh, zato lahko ljudje pričakujejo, da bodo do takrat v vladi delali s polno paro.
V tem času bo Pahor poskušal poiskati rešitve za konsolidacijo koalicije. "Če to ne bo uspelo, pa se bo to pokazalo ob glasovanju o zaupnici," je dejal.
Ker Zares zahteva rekonstrukcijo do 25. junija, glasovanje o rebalansu in interventnem zakonu pa je predvideno šele pozneje, Pahor zagotavlja, da mu je predsednik Zares Gregor Golobič dejal, da gre za t. i. instruktivni rok in ne za ultimat, ko bi bilo že vse odločeno.
Golobiča in Kresalovo je danes tudi zaprosil, naj mu ustno ali pisno povesta, katere ministrske položaje bi lahko združili in katere ministre bi bilo treba zamenjati. Če v LDS in Zares menijo, da mora tudi na mesto predsednika vlade priti kdo drug, "imajo to pravico, hkrati pa mora tisti, ki bo prišel na ta položaj, povedati, kakšen je njegov odnos do reform in nekaterih drugih pomembnejših vprašanj v državi", je dejal. Če menijo, da je zamenjava premiera pogoj za to, da se imenuje nova vlada brez predčasnih volitev, bodo poslanci v DZ po njegovih besedah glasovali proti rebalansu.
Tako mu bodo tisti, ki so mu mandat podelili, tega tudi odvzeli, je dejal. Ob tem poudarja, da bo tako sam odgovorno končal svoje delo, svojim kolegom pa nato svetoval, da so predčasne volitve najboljša izbira, saj bodo tako o novem mandatarju odločali ljudje.
Na vprašanje, ali bo tudi sam predlagal zamenjavo kakšnega ministra, predsednik vlade odgovarja, da ima "nekaj mnenj" o tem, na katerih ministrstvih bi se lahko delalo bolje, ampak predpogoj za zamenjavo je, da najprej dobi boljšega ministra od sedanjega.
Kot pravi, se za predčasne volitve zavzema, ker bi bilo prav, da dobi naslednji mandatar mandat na volitvah. Ob tem poudarja, da SD novega mandatarja ne bo predlagala.
Kot izhod iz sedanje politične negotovosti predsednik vlade vidi predvsem dve možnosti, in sicer politično konsolidacijo koalicije ali politično krizo. Sam si pri tem želi, da bi politično negotovost, v kateri smo, premagali brez krize, to pa bi lahko po njegovi oceni storili tako, da bi uspeli "politično konsolidirati manjšinsko vlado, ki jo vodim". To pomeni, da bi najkasneje v 20 dneh v okviru koalicije našli kompromis za morebitne potrebne zamenjave v vladi.
Če pa bodo poslanci odločili, da sedanja vlada ne uživa zaupanja, bo prišlo po njegovem mnenju do politične krize z nepredvidljivimi posledicami. "Tisti, ki nas bodo do te situacije pripeljali, bodo tudi sami povedali, kaj je najboljši izhod," je dejal.
Odgovoru na vprašanje, ali je pripravljen sprejeti "ponudbo" predsednika SDS Janeza Janše o skupni koaliciji po morebitnih predčasnih volitvah, se je Pahor, kot je dejal sam, izognil. Je pa v zvezi s tem dejal, da je vprašanje političnih zavezništev težko. "Da dosežem to, kar menim, da je prav, moram imeti politične zaveznike," pravi Pahor. Vendar se po njegovem mnenju tu postavlja vprašanje, s kom lahko dosežeš nekatere cilje. Kot pravi, ne ve, koliko so lahko njihovi pogledi skupni s pogledi SDS, in o tem ne bi želel ugibati. Se mu pa zdi prav, "da se v Sloveniji nič ne izključi".
Vlada je sicer na današnji seji sprejela izhodišča za pripravo predloga rebalansa letošnjega državnega proračuna, s katerim želi zmanjšati odhodke za 455,5 milijona evrov. DZ naj bi ga sprejel julija.
Komentarji ministrov
Prvak Zares in minister v odstopu Gregor Golobič je po seji vlade novinarjem povedal, da sta s predsednico Katarino Kresal na seji predstavila sklepe svetov, ki so naslovljeni na SD, Pahor pa da je izrazil prepričanje, da ga bo stranka SD še naprej podpirala kot predsednika vlade.
To je Pahorjevo mnenje, je dejal Golobič in dodal, da so bila na seji izrečena še druga mnenja, ki pa jih ne bo komentiral.
Izpostavil je, da je bila zahteva Zares po rekonstrukciji vlade naslovljena na stranko SD in da bodo na odgovor počakali do 25. junija. Ob tem pričakuje, da bo SD ravnala v skladu s skrbno presojo realnosti, ki je v tej državi, in z mislijo na interese države.
Po trditvah Golobiča v Zares ne postavljajo nobenega pogoja, temveč so povedali, kaj je "tisto, kar bi nas lahko vrnilo nazaj v vlado in v koalicijo".
Izjavo Janeza Janše, s katero je SD pozval k predčasnim volitvam ter ponudil tudi koalicijsko sodelovanje v prihodnjem mandatu, Golobič ocenjuje kot "pokroviteljsko in poniževalno". Na vprašanje, ali bi on sodeloval v prihodnji vladi s SDS, Golobič odgovarja, "da so to tako neresna vprašanja, da ne sodijo niti na ulico".
Glede nekaterih očitkov, da v Zares in LDS prenašajo odgovornost na SD, odgovarja, da so to pričakovane izjave in "nimajo nobene teže". Ponovil je, da v Zares prevzemajo polno odgovornost za to, kar so doslej počeli v vladi, odgovornost pa želijo prevzemati še naprej, "vendar ko bo to vzdržno in vredno zaupanja".
Minister za šolstvo Igor Lukšič iz vrst SD je na vprašanje glede zamenjave mandatarja ponovil enako kot pred sejo vlade. Poudarja, da ima predsednik vlade mandat štiri leta. Povabilo Janeza Janše k sodelovanju pa je komentiral z besedami, da je SDS izgubila volitve leta 2008 in do naslednjih volitev nima smisla, da se "baranta z glasovi". Lukšič je sicer zanikal, da bi danes na seji razpravljali o zahtevah LDS in Zares.
Minister za promet Patrick Vlačič meni, da Zares in LDS pravzaprav želita novega predsednika vlade. Ob relativno nizki podpori, ki jo uživa politika v javnosti, pa si Vlačič težko predstavlja, da bi nekdo uspešno vodil vlado, če tega mandata ne dobi na volitvah s svojim programom. Dokler bosta vlada in DZ naprej sprejemala odločitve, "bomo delali normalno naprej", zagotavlja Vlačič.
Glede poziva Janše pravi, da je za vse to "daleč, daleč prezgodaj govoriti". Po njegovih besedah je treba poiskati načine, "kako bomo Sloveniji pomagali v težkem položaju, vsake špekulacije o tem, kako naprej ob morebitnih volitvah, pa so prezgodnje".
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke