markacije, lažne-oznake Svet24.si

Zaradi lažnih markacij v smrt zgrmela mlada ...

Nicole, Liam Svet24.si

Rod Stewart bo zopet dedek!

1664402112-20052007-40be20da136e9c7d371b8dedd0c3f276 Necenzurirano

Kaj so govorili Pahor, Lahovnik, Janša & co., ko ...

natasa pirc musar ales musar m24 ss Reporter.si

Kaprice predsednice Nataše in prvega gospoda ...

doncic-biserka-petrovic Ekipa24.si

Do solz! Mama Dražena Petrovića prišla do ...

Ana Klašnja in Lado Bizovičar Revija Stop

Slovenija ima talent: Ste vedeli, da Ana in Lado ...

ales kranjc andreja 24 mm Ekipa24.si

Aleš Kranjc in boj s kruto boleznijo: Zdravniki ...

Slovenija

Pahor opozarja Milanovića: Hrvaška mora spoštovati svoje obveznosti

Deli na:

Nekdanji premier in predsednik SD Borut Pahor je danes izrazil pričakovanje, da se bo hrvaška vlada premiera Zorana Milanovića zelo jasno izrekla o obveznostih, ki jih je njegova vlada prevzela od prejšnje vlade Jadranke Kosor. Ta se je po Pahorjevih besedah obvezala, da bosta državi vprašanje nekdanje LB reševali v okviru sporazuma o nasledstvu.

Pahor je spomnil, da sta se konec julija 2010 s takratno hrvaško premierko Kosorjevo dogovorila, da se bosta Hrvaška in Slovenija pri reševanju vprašanja varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke držali določil sporazuma o nasledstvu iz leta 2001. Na osnovi njunega dogovora je oktobra istega leta podpredsednik hrvaške vlade in minister za finance Ivan Šuker poslal pismo v Basel, hkrati pa obvestil slovensko vlado, da bo Hrvaška spoštovala določila tega sporazuma in da bo vprašanje nekdanje LB rešeno v okviru pogajanj o nasledstvu, je pojasnil.

Če se je nova hrvaška vlada umaknila od tega stališča in prevzela stara stališča, ki so veljala do dogovora s Kosorjevo, bi to po Pahorjevem mnenju pomenilo resen korak nazaj. "Hrvaška vlada nima ne pravnih ne političnih razlogov, da bi to vprašanje poskušala urediti drugače kot na način, h kateremu se je zavezala, nazadnje s pogajanji o vstopu v EU," je poudaril in dodal, da je v četrtem poglavju o prostem pretoku kapitala jasna obveza Zagreba, da se vprašanje varčevalcev nekdanje LB rešuje pred baselskih sodiščem.



Pahor verjame, da zlasti zaradi težkih socialnih razmer v obeh državah in napetosti, ki vladajo v obeh družbah zaradi gospodarske in socialne krize, ne velja prilivati olja na ogenj nacionalnih čustev, "ker se nikoli ne ve, kdaj bo kakšna iskrica postala plamen". Zato je po njegovem zdaj potreben pogum in razum, da se spoštuje sprejete dogovore. "Mislim, da je bilo dogovorjeno veliko in pravično v okviru mednarodnega prava in pogodb in vsako odmikanje od tega bi lahko brez potrebe prineslo stare zaostritve, ki ne bodo koristile nikomur," je opozoril.

Pahor je še poudaril, da bi bilo koristno tako za Slovenijo kot za Hrvaško, če bi bila Slovenija med tistimi državami, ki bi med prvimi in ne med zadnjimi ratificirala pogodbo o vstopu Hrvaške v EU.