Revija Reporter
Slovenija

Padec Janševe izbranke Andreje Valič Zver: nekoč ji je bil Janša priča na poroki, zdaj ni bila več izvoljena v izvršilni odbor SDS

Igor Kršinar
14.403

29. jun. 2021 6:00 Osveženo: 6:48 / 29. 6. 2021

Deli na:

Andreja Valič Zver z možem Milanom Zverom

Primož Lavre

Potem ko se je morala Andreja Valič Zver posloviti od vodenja Študijskega centra za narodno spravo, jo je premier Janez Janša vzel za državno sekretarko v svojem kabinetu, zdaj je delegati kongresa SDS niso več izvolili v izvršilni odbor.

Na kongresu SDS v Slovenskih Konjicah je bil premier Janez Janša že devetič izvoljen za predsednika stranke. Podprlo ga je 650 delegatov, šest pa jih je bilo proti. Izvolili pa so tudi nov 18-članski izvršilni odbor, v katerega se je potegovalo 41 kandidatov.

Praviloma poslanci, ministri in evropski poslanci ne kandidirajo, saj so člani izvršilnega odbora že po svoji funkciji. Res pa je, da v primeru, če na naslednjih volitvah niso izvoljeni, izgubijo tudi ta položaj. Drugače pa je, če se kljub temu odločijo za kandidaturo in so na kongresu tudi izvoljeni.

Tako sta bila v izvršilni odbor izvoljena poslanca Branko Grims in Mojca Škrinjar, toda njuna podpora med delegati še zdaleč ni tako visoka, kot sta morda pričakovala. Grims je bil namreč šele na desetem mestu, Škrinjarjeva pa na 14.

Največ glasov je prejela namestnica generalnega sekretarja Maja Kocjan, in sicer 458, Grims pa je prejel približno tretjino manj oziroma 305, medtem ko Škrinjarjeva približno polovico toliko kot prvouvrščena oziroma 267.

Zelo slabo so se odrezali tudi državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Alenka Forte, ki se je 295 glasovi uvrstila na 11. mestu, nekdanji predsednik državnega zbora in pozneje zbora za republike France Cukjati z 263 glasovi na 15. mestu, državni sekretar na notranjem ministrstvu in nekdanji generalni sekretar vlade Božo Predalič pa z 251 glasovi na 17. mestu.

Za izvolitev v izvršilni odbor pa je bila prekratka Andreja Valič Zver, padla direktorica Študijskega centra za narodno spravo, zdaj državna sekretarka v kabinetu predsednika vlade. Koliko glasov je dobila, ni znano, saj nam v SDS niso hoteli zaupati podatkov o številu glasov, ki so jih dobili posamezni kandidati v izvršilni odbor.

Še na prejšnjem kongresu je bila Valič Zverova zelo visoko uvrščena v izvršnem odboru (največ glasov je sicer prejel Aleš Hojs, ki tokrat iz navedenih razlogov ni kandidiral), zdaj pa je očitno izgubila zaupanje še med člani stranke.

Na poroki z Milanom Zverom, evropskim poslancem in dolgoletnim podpredsednikom SDS, je bila njena priča Urška Bačovnik Janša, soproga prvaka SDS. Janša pa je bil priča njenemu možu.
Premier jo je vzel tudi v svoj kabinet za državno sekretarko, potem ko je bila zaradi nepravilnosti pri vodenju zavoda (med drugim si je obračunavala previsoko plačo, razlike pa ni hotela v celoti vrniti) primorana odstopiti, k čemur so jo pozvali člani sveta.

Med znanimi kandidati nista bila izvoljena v izvršilni odbor tudi nekdanji poslanec in generalni sekretar stranke Janez Mežan ter župan Lendave Janez Magyar.

V izvršilni odbor so bili izvoljeni Maja Kocjan (458 glasov), generalni sekretar Borut Dolanc (450), župan občine Gorenja vas-Poljane Milan Čadež (368), predsednik podmladka Dominik Štrakl (362), Andreja Tanaskovič (351), župan Ormoža Danijel Vrbnjak (331), Tadej Žalik (330), direktor Klime Ptuj Robert Kolarič (327), briška podžupanja Teja Jelina (324) Branko Grims (305), Alenka Forte (295), Lovro Perčič (294), Miloš Pohole (276), Mojca Škrinjar (267), France Cukjati (263), Igor Horvat (252), Božo Predalič (251) in Jasmina Černoša (žena Iztoka Černoše, direktorja 2TDK in prvega nadzornika Telekoma), slednja je zbrala 249 glasov.

Kongres ni volil podpredsednikov strank, ker te po statutu voli svet stranke na predlog predsednika SDS. Šele ko bodo izvoljeni podpredsedniki (zdaj sta to Milan Zver in Jelka Godec), bo znana sestava izvršilnega odbora v celoti.