Revija Reporter
Slovenija

Orkester Roberta Goloba je še razglašen – hvala Bogu!

Ivan Puc
4 2.751

1. jun. 2022 6:50 Osveženo: 6:59 / 01. 6. 2022

Deli na:

Ministrski ekipi mandatar ne bo dal kaj dati časa za uigranje. A pravzaprav ni niti slabo, da je Golobov orkester še razglašen.

Bobo

Medtem ko je odhajajoči predsednik vlade Janez Janša v Bruslju s kolegi našel dogovor o embargu na ruski uvoz nafte in je vlada na 384. dopisni seji pred svojim koncem sprejela še nekaj odločitev, so se sklenila še zadnja zaslišanje ministrskih kandidatov 15. vlade Roberta Goloba. Ta bo danes pozno zvečer prvič dirigiral svoji ekipi. Sprememb v njej ne bo, edina, ki se je »ustrašila«, je odšla še pred zaslišanji.

Ministrski ekipi mandatar ne bo dal kaj dati časa za uigranje. A pravzaprav ni niti slabo, da je Golobov orkester še razglašen. Vsaj v posameznih primerih. Veliko tega se imajo še za pogovoriti in dogovoriti, kaj tudi opustiti sicer se bodo hitro zaleteli in razleteli …

Kandidati za ministre se tako niso vedno držali koalicijske pogodbe, povedali so marsikaj več pa tudi marsikaj manj. Zdi se, daj je bilo previdnosti tokrat celo več kot običajno na nastopih »zaslišancev«. Lahko bi rekli, da je koalicijska pogodba že zdaj zastarel dokument. Dobro je, da vemo že za precej več kot je bilo običajno o imenih državnih sekreterjev oziroma namestnikih ministrov.

Zadržimo se pri predsednikih strank: Tanji Fajon, Luki Mescu pa tudi Marjanu Šarcu. Bo res prišlo do velikega obrata pri obrambni in zunanje politike? Morda pa jih bo celo več in bodo globlje, a preje zaradi hitro spreminjajoči razmer v Evropi in v svetu in niti ne zato, ker naj bi se slovenska zunanja politika izgubila in skrenila s proevropskega kurza.

Ko nam je dajal nekdanji diplomat, bi bila lahko najšibkejša točka politike, ki jo snuje vlada prav varnostna politika. Mandatar Golob je bo moral uvrstiti višje na svojo prioritetno listo. Ni naključje, da koalicijska pogodba Nata sploh ne omenja. Podpredsednica Gibanje Svoboda Marta Kos naj bi bila menda za omembo Nata, a je takoj vzniknilo vprašanje, kaj ob tem napisati. Na koncu so Nato zamolčali.

Vprašanje je tudi, ali so nauki iz vojne med Rusijo in Ukrajino res tako poučni, da velja zaradi tega na glavo postavljati ali vsaj temeljiteje predrugačiti vojaško doktrino; zavreči veliko tega, kar je veljalo in si izmisliti nekaj novega – bolj »gverilskega« in »teritorialnega« (v smislu TO. Tudi ti besedi je uporabil Šarec.

Bodoča zunanja ministra predsednica SD Tanja Fajon je na zaslišanju vendarle omenila Nato kot hrbtenico transatlantskih odnosov.


Bodoč minister za obrambo Marjan Šarec pravi, da ne rabimo »dragih in težkih sistemov«. Mar ne odločajo tudi o nakupih »dragih in težkih sistemov« vojaški nasveti? Je mar toliko vojaških nasvetov, kolikor je generalov in ministrov? Vprašanje je tudi, ali so nauki iz vojne med Rusijo in Ukrajino res tako poučni, da velja zaradi tega na glavo postavljati ali vsaj temeljiteje predrugačiti vojaško doktrino; zavreči veliko tega, kar je veljalo in si izmisliti nekaj novega – bolj »gverilskega« in »teritorialnega« (v smislu TO. Tudi ti besedi je uporabil Šarec.

Kakorkoli, Šarec pravi, da bo spoštoval zaveze dane Natu. Novi mandatar se bo že konec junija udeležil vrha Nata, kjer bo moral povedati, kako bo lovil dva odstotka BDP za obrambo, če njegovemu ministru ni več do srednje bataljonske skupine. Šarec sicer pravi, da odstop od nakupa osemkolesnikov boxer ne pomeni zmanjšanja izdatkov za vojsko.

Vozlišče vlade je poleg njenega predsednika finančni minister Klemen Boštjančič, kot desna roka in izbranec mandatarja bo nadzoroval projekte in ideje drugih ministrov. Menedžer v turizmu, ki ni bila prva izbira Goloba, je pričakovano v nastopu pred poslanci na trda tla že postavil marsikaj zapisanega v koalicijski pogodbi – »porabiš lahko le toliko, kot »ustvariš«. Veliko državljanov bo najbolj zanimalo, kaj pomeni »progresivno obdavčenje nepremičnin«. Morda pa iz vsega tega ne bo kaj dosti, ker spet ne bodo pri roki »ustrezne evidence«.

Novi finančni minister je na moč previden – z ničemer »ne bi radi dosegli nasprotnikih učinkov«. Vse bodo pregledali in proučili, pokojninska reformo ni prva prioriteta. Tudi koordinator Levice Luka Mesec, ki bo nekaj tednov minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je previdno napovedal posvetovanja s strokovnjaki, finančnim ministrom in premierjem, denimo ko gre za financiranje dolgotrajne oskrbe.

Po besedah Mesca bo treba uvesti solidarnostni prispevek, a preje bo potreben družbeni dogovor: »Za dolgotrajno oskrbo bo potrebno poiskat družbeni dogovor, da bomo zanjo nekaj dali, da se bo lahko financirala solidarno.« Z drugimi besedami, marsikaj še visi v zraku, marsikaj z repertoarja orkestra Roberta Goloba, ki začenja z uglaševanjem, je odprto. Hvala Bogu!