Revija Reporter
Slovenija

Opozicija ukrepe za blažitev posledic epidemije načeloma podpira, težave z "nadzorskimi" določbami

STA

30. mar. 2020 16:40 Osveženo: 16:45 / 30. 3. 2020

Deli na:

Poslanka LMŠ Jerca Korče.

Primož Lavre

Iz poslanskih skupin opozicije je v glavnem slišati načelno podporo ukrepom za blažitev posledic epidemije novega koronavirusa, ki jih državljanom in gospodarstvu prinaša vladni mega zakonski predlog. Napovedujejo konstruktivno držo pri vlaganju dopolnil. Levico, LMŠ in SD pa so zmotile določbe o pooblastilih policije.

Namestnica vodje poslanske skupine LMŠ Jerca Korče je danes v izjavi novinarjem dejala, da pozdravljajo vse ukrepe, ki gredo v gospodarsko in socialno smer in bodo pomagali državljanom in gospodarstvu preživeti to turbulentno obdobje.

"Izražamo pa veliko zaskrbljenost glede določenih členov, ki so se prikradli v ta paket in jih ocenjujemo kot nepotrebne oziroma menimo, da bi morali biti izločeni in uvrščeni v poseben zakon," je navedla. Pri tem gre po njenih besedah predvsem za "nadzorstvene" ukrepe, kot je podeljevanje dodatnih pooblastil policiji, ki nimajo veze z reševanjem gospodarstva. Izrazila je tudi bojazen, da bo šla razprava o teh členih v napačno, ideološko smer. "Zato imamo tu kritiko do vlade, da je to vključila v ta paket," je dejala Korčetova.

Ob obravnavi zakonskega paketa v DZ napoveduje konstruktivno držo LMŠ, pri čemer napoveduje vložitev dopolnil. Ta bodo, če jih bodo uspeli pripraviti v tako kratkem času, še pred vložitvijo poslali tudi vladi. Bolj konkretna ni bila, saj predlog še preučujejo.

Vodja poslancev Matjaž Han je ocenil, da gre zakon z rešitvami v pomoč ljudem in gospodarstvu v pravo smer. Napoveduje pa tudi on vložitev dopolnil do odbora DZ za finance.

Izstopa pa po njegovih besedah "represivni del", ki bi lahko bil ustavno sporen "in bi bil zato lahko pomemben zakon zaustavljen". "Zato smo predlagali izločitev tega dela, posledično bi ekonomsko-socialni del hitreje spravili skozi proceduro. Toliko časa sem že poslanec, da vem, da se bomo zaradi pomislekov, strahov tudi ideološke razprave ustavili pri tem, namesto da bi ostale ukrepe spustili hitro skozi," je dejal Han. Če njihov predlog ne bo sprejet, bodo na ta del zakona vložili dopolnila.

Da je zakon potreben, se strinja tudi vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec. "Ima pa, kot smo uspeli doslej pogledati, določene pomanjkljivosti," je dejal. Na področju sociale ocenjujejo, da da izpušča nekatere kategorije ljudi, prav tako se jim zdi nadomestilo za študente v višini 150 evrov prenizko, saj si morajo nekateri plačevati najemnine za bivanje. "Kakšen evro več" bi želeli dati tudi upokojencem.

Druga stvar, ki jih skrbi, pa je, ali bodo pomoči dosegle svoj namen. "Načeloma je glavni namen državnih subvencij, ki bodo šle za plačilo nadomestil plač, ohranitev delovnih mest, te zaveze pa ni nikjer v zakonu," je opozoril. Zato predlagajo vnos varovalke, ki bi skrbele, da bi podjetje, ki bo dobilo finančno injekcijo, ohranilo dejansko število delovnih mest.

Tudi Levica nasprotuje dodatnim pooblastilom policije. "Ob napovedi aktivacije 37. a člena zakona o obrambi je to samo še dodaten dokaz avtoritarnih teženj te vlade," je prepričan Vatovec.

Tako napovedujejo dopolnila, sporen pa se jim zdi tudi postopek, saj je skoraj nemogoče, da bi "DZ v 24 urah na nek način prebavil teh več kot 100 členov". "Skratka, hitenje je po eni strani potrebno, ampak če se hiti prehitro, je lahko prehitro kaj narobe," je poudaril.

V SAB po pregledu vladnega predloga ugotavljajo, da so bile njihove pripombe po večini upoštevane. Nanašale so se na nekatere manjkajoče družbene skupine v prvotnih smernicah in na bolj določne kriterije glede dodeljevanja sredstev, da ne bi prihajalo do abritrarnosti. Ni pa bil, tako Kociprova, upoštevan njihov poziv k parlamentarnemu nadzoru nad izvajanjem zakona. Pri tem bodo vztrajali v postopku sprejemanja zakona v DZ v obliki predloga dopolnila. Ta nadzor si po besedah Kociprove predstavljajo kot posebno komisijo, ki bi jo sestavljali predstavniki opozicije in koalicije, lahko pa tudi civilne družbe. Ta bi se ukvarjala samo s tem.

V stranki imajo sicer v mislih še nekaj dopolnil, ne nameravajo pa jih vložiti veliko in so v večini predlogu zakona naklonjeni.

Da so bili ukrepi nujno potrebni, meni tudi prvak SNS Zmago Jelinčič in napoveduje podporo poslancev stranke.

Nekaj "drobnarij" bo po njegovih besedah še treba popraviti, a meni, da je to možno tudi po sprejetju zakona. Policijske določbe pa po njegovih besedah sledijo ukrepom nekaterih drugih držav.

Glede predloga za aktivacijo 37. a člena zakona o obrambi za zdaj še ni nič bistveno novega. LMŠ je ministru za notranje zadeve Alešu Hojsu posredovalo pripombe in čakajo na odziv. Sledijo pa strokovnim argumentom policije.

V SAB so že dobili nekaj nekaj odgovorov na njihove pomisleke, še vedno pa jim ni jasno, ali se izvrševanje pooblastil nanaša samo na petkilometrski pas ob meji ali širše. Zadnje gradivo, ki so ga dobili od notranjega ministrstva, je glede tega kontradiktorno, je dejala Kociprova.

Na končno besedilo glede morebitnih omejitve na določene občine oz. policijske postaje čakajo tudi v SD.

SNS ukrep podpira.