Zakon določa, da se redne volitve razpišejo najprej 135 dni in najkasneje 75 dni pred potekom štirih let od prve seje prejšnjega državnega zbora. Od dneva razpisa volitev do dneva glasovanja ne sme preteči več kot 90 dni in ne manj kot 60 dni.
Da izbere prvi možni datum, se je Pahor odločil zato, ker meseca pred volitvami ne prekinjajo počitnice, kot bi se to zgodilo, če bi bile volitve v maju. Kot je dejal, se mu zdi prav, da ni odlašal z odločitvijo o tem, kdaj bodo volitve. Tako lahko DZ zdaj lažje predvidi svoje obveznosti in način dela, upa pa, da je z zgodnjo odločitvijo pripomogel tudi vladi, da bo lažje načrtovala delo, je pojasnil Pahor. Tudi velika večina vodij poslanskih skupin je po njegovih besedah odločitev sprejela z razumevanjem.
Odlok o razpisu bo podpisal sredi februarja, ko bodo v odloku določeni tudi natančni roki glede volilnih opravil. Pahor sicer ne pričakuje, da bi na potek volitev vplivala epidemija covida-19.
Odločitev Pahorja, da izbere prvi možni datum za redne volitve, je pozdravil tudi predsednik DZ Igor Zorčič. "Seveda pa bi bilo glede na stanje v državi bolje, če bi bile volitve prej, torej ne redne volitve, ampak predčasne," je dejal. Meni, da si ne samo opozicija, ampak tudi večina državljank in državljanov želi predčasnih volitev. So pa te odvisne od tega, koliko časa bo ta vlada uživala podporo v DZ, je še dodal.
Parlamentarne stranke sicer poudarjajo, da so na volitve pripravljene.
V SDS menijo, da je 24. april primeren datum za volitve, prav tako pa v skladu z zakonodajo. "Roki so seveda tudi še v nadaljevanju, ampak to je prvi možen rok, mi s tem nimamo težav," je poudaril vodja poslanske skupine SDS Danijel Krivec. Ob tem, da bi bližina prvomajskih praznikov utegnila vplivati na udeležbo na rednih parlamentarnih volitvah, je Krivec poudaril, da so volitve pravica in dolžnost vsakega, zato bližina praznikov ne sme in ne more vplivati na volilno udeležbo.
Prvak NSi Matej Tonin je za STA ocenil, da je 24. april odličen datum za volitve. V stranki ob tem poudarjajo, da so osredotočeni na to, da do konca mandata korektno izpeljejo zastavljene projekte. Kot so sporočili, želijo v NSi do konca mandata še zamejiti epidemijo in "v teh zahtevnih časih za Slovenijo narediti čim več".
V SMC se za zdaj na predviden datum parlamentarnih volitev niso odzvali. Pričakovati je, da bo omenjen datum na novinarski konferenci po seji vlade na Brdu pri Kranju komentiral predsednik stranke Zdravko Počivalšek.
Odločitev Pahorja pa je pozdravil predsednik DeSUS Ljubo Jasnič. Ocenjuje, da je to edina prava odločitev.
Prvak SNS Zmago Jelinčič je ocenil, da bi bilo bolje, če bi bile naslednje redne parlamentarne volitve pozneje kot 24. aprila. Med razlogi omenja epidemiološke razmere, pa tudi ljudje bi bili po njegovih besedah "bolj umirjeni, saj bi bili vmes prvomajski prazniki".
V opozicijskih LMŠ, SD, Levici in SAB medtem poudarjajo, da bi bile predčasne volitve še vedno ustreznejša rešitev.
Vodja poslancev LMŠ Brane Golubović je prepričan, da je "vsak dan, ko odlašamo z volitvami, ko ta vlada ne prepusti upravljanja epidemije epidemiologom, dan, ko gremo v finančno in zdravstveno katastrofo". 24. april je sicer za LMŠ sprejemljiv datum za parlamentarne volitve.
V SD pa poudarjajo, da je Pahor napovedal le razpis volitev na prvi možen datum, kar da ne izključuje možnosti predčasnih volitev. Ključ do teh je v rokah koalicije in posameznikov, ki podpirajo vlado, je dejal vodja poslancev SD Matjaž Han. Da bi bližina prvomajskih praznikov morda vplivala na udeležbo na volitvah, ne verjame. "Mislim, da je ta vlada nakopičila toliko problemov v tej državi, da kadarkoli bodo volitve, bodo ljudje šli na volitve in je naša dolžnost, da jih k temu tudi pozovemo," je dejal Han.
Po prepričanju vodje poslancev Levice Mateja Tašnerja Vatovca pa je vsak dan aktualne vlade "škoda ne samo za državo, ampak tudi za prihodnost in možnost obnove te države". Meni tudi, da je že pretekel čas, ko bi trenutna vlada morala oditi. V opoziciji bodo po njegovih napovedih naredili vse in uporabili vsa orodja, ki jih imajo na razpolago, da pride do predčasnih volitev. "Kar se tiče rednega roka, pa se seveda lahko vsi strinjamo, da mora biti ta prvi možni," je dejal.
Za stranko SAB je Pahorjeva odločitev pričakovana, je povedala vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper. Kot je pojasnila, je tudi sama na pogovoru pri Pahorju o možnih kandidatih za ustavnega sodnika izrazila pričakovanje stranke SAB, da bi bil za parlamentarne volitve izbran omenjen datum. V SAB tako ocenjujejo, da je to korektna izbira, saj da ni razloga, da bi čakali z volitvami. Kljub temu pa menijo, da bi bile najustreznejše predčasne volitve, ki bi vsaj malo omilile situacijo v državi, ljudem pa dale upanje, da bo kmalu drugače. Tudi zato je Kociprova prepričana, da bodo ne glede na bližino prvomajskih praznikov volivci spoznali, da je nujno, da se volitev udeležijo in oddajo svoj glas.
Odzivi strank na Pahorjevo napoved prvega možnega roka volitev
5. nov. 2021 19:36 Osveženo: 19:40 / 05. 11. 2021
Predsednik države Borut Pahor je odločil, da bo februarja prihodnje leto podpisal akt o razpisu rednih volitev v DZ, kot dan glasovanja bo določil prvi možen datum, to je 24. april. V strankah poudarjajo, da so na volitve pripravljeni. V koaliciji predlagan datum ocenjujejo kot ustrezen, v delu opozicije so še vedno naklonjeni predčasnim volitvam.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke