Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

jure-podjavoršek, mojster, delovna-akcija, otroci, družina Njena.si

Mojster Jure o vzgoji otrok: V življenju se bodo ...

sveca Ekipa24.si

Groza! Tragična nesreča mladega Slovenca! Komaj ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Odvetniki bodo znova odločali o škandaloznem zvišanju vpisnine v zbornico

Deli na:
Odvetniki bodo znova odločali o škandaloznem zvišanju vpisnine v zbornico

Foto: Bobo

Upravni odbor Odvetniške zbornice Slovenije (OZS) je na včerajšnji seji sklenil sklicati izredno skupščino, na kateri bodo 1. junija odvetniki znova odločali o višini vpisnine v odvetniški imenik, je za STA potrdil predsednik OZS Roman Završek. Upravni odbor bo skupščini predlagal, naj se določi vpisnina v višini 3000 evrov, je pojasnil.

Odvetniki, ki so se zbrali na skupščini pred slabim mesecem dni, so izglasovali bistveno povišanje vpisnine - z nekaj manj kot 2500 evrov na 9000 evrov. Za predlog je glasovalo okoli 50 od zbranih 63 odvetnikov, čeprav so bili na skupščino vabljeni vsi slovenski odvetniki, teh je skoraj 1700. Povišanje vpisnine je odmevno zagovarjal odvetnik Stojan Zdolšek, saj naj bi lahko zgolj primerno finančno situiran in ekonomsko stabilen odvetnik svoji stranki nudi dovolj varnosti.

Upravni odbor je na seji zaradi usklajevanja z inflacijo že takrat predlagal povišanje vpisnine na 3000 evrov. Vendar so nekateri odvetniki prišli s svojimi predlogi za zvišanje vpisnine na pet, sedem, devet in 12 tisoč evrov. Uskladili so se, da najprej glasujejo o predlogu za 9000 evrov visoko vpisnino in ga izglasovali.

Odločitev je sprožila veliko negativnih odzivov, na noge je spravila predvsem odvetniške kandidate, ki bi po novem morali plačati bistveno več za vpis med odvetnike, kar je pogoj za opravljanje tega poklica. Pojasnila so zahtevali tudi na ministrstvu za pravosodje in varuhu človekovih pravic, v NSi pa so v parlamentarni postopek že vložili predlog, da bi se višina vpisnine omejila na znesek povprečne bruto plače. Prav tako so na ministrstvu napovedali, da bodo šli v zakonske spremembe, če jih pojasnila zbornice ne bodo prepričala.

Predsednik zbornice Završek je zato sklenil upravnemu odboru predlagati, naj skliče izredno skupščino, na kateri bi vnovič odločali o vpisnini. A samo dejstvo, da bodo odvetniki odločali o tem, še ne pomeni, da se bo vpisnina znižala. Na skupščino lahko vsak odvetnik pride s svojim predlogom, obveljal pa bo tisti, ki bo dobil največ glasov.