Ministrica za kulturo Majda Širca vztraja pri državnem sofinanciranju mesečnika Udarni list kljub razkritim političnim (Zares) in oglaševalskim konfliktom interesov. Afera dodeljevanja državnega denarja novomeškemu mesečniku Udarni list, ki ga ureja politik stranke Zares, kolumnist je poslanec Zares Franci Kek, lastnik pa je prijatelj tega in hkrati lastnik reklamne agencije, dobiva nove razsežnosti. Novinarske organizacije obsojajo sofinanciranje po političnih kriterijih.
Ministrica za kulturo Majda Širca, ki se je na predlog strokovne komisije pod vodstvom dr. Klementa Podnarja med drugimi projekti odločila tudi za sofinanciranje projekta »Iz naših občin« mesečnika Udarni list v višini 12.155 evrov še vedno ni spremenila svoje odločitve. In to kljub okoliščinam, na katere smo jo opozorili: odgovorni urednik novomeškega brezplačnika Udarni list je Uroš Kocjan, občinski svetnik stranke Zares v Škocjanu, stalni kolumnist v mesečniku je poslanec DZ Franci Kek iz stranke Zares, tričetrtinski lastnik izdajatelja tega časopisa, Udarnega lista d.o.o., je Robert Judež, Kekov dolgoletni prijatelj.Judež je hkrati polovični lastnik reklamne agencije Konvikt d.o.o., ki opravlja grafično pripravo za tisk Udarnega lista. Ena od urednic Tanja Brate je na omenjeni reklamni agenciji zaposlena kot vodja projektov, druga urednica Majda Luzar pa je na spletni strani agencije navedena kot svetovalka za trženje. Skratka, pri Udarnem listu gre za šolski primer vrste kršitev kodeksa novinarjev; nedopustnega prepletanja novinarskih in oglaševalskih opravil in nedopustne politične aktivnosti odgovornega urednika. Sofinanciranje projekta tovrstnega medija postavlja pod vprašaj celoten razpis za sofinanciranje medijev od ministrstva za kulturo v letu 2010.
Dr. Podnar ne odgovarja
Irena Gruntar, članica strokovne komisije na MK, ki je med drugimi projekti za sofinanciranje predlagala tudi projekt Udarnega lista, trdi, da za te okoliščine ob odločanju člani komisije niso vedeli in so projekte ocenjevali izključno po vnaprej določenih kriterijih. Na naše vprašanje, ali se ji zdijo te okoliščine sporne, je odvrnila, da tega »ne more komentirati«.
Predsednika strokovne komisije dr. Podnarja s Fakultete za družbene vede smo vprašali, ali se mu zdi državno sofinanciranje projekta v mesečniku Udarni list, glede na okoliščine, ki smo jih predstavili, primerno. Na naše vprašanje po elektronski pošti se je odzval, vendar ni odgovoril, saj »nihče od članov komisije nima individualnega mandata za komuniciranje z mediji«.
Od drugih članov komisije – dr. Peter Sekloča s koprske Fakultete za humanistične študije, Milan Pajk z Akademije za likovno umetnost in oblikovanje in nekdanji predsednik uprave časopisne hiše Delo Jure Apih – smo govorili z Apihom. Zmotili smo ga v Varšavi. Apih nas je najprej vprašal od kod nam njegova številka mobitela, in ker mu tega nismo razkrili, sprva ni bil pripravljen sodelovati. Nato je le pojasnil, da zadeve ne bo komentiral, saj bo dala komisija svoj skupni odgovor.
Irena Gruntar je vseeno povedala, da lahko ministrica za kulturo spremeni svojo odločitev glede sofinanciranja Udarnega lista, to je njena pristojnost. Ni pa bila ta članica komisije pripravljena razkriti, kje je zdaj zaposlena, zgolj to, da je do januarja letos dolga leta delala kot direktorica Zbornice založništva in knjigotrštva pri Gospodarski zbornici Slovenije. Na naše vprašanje, zakaj prikriva svojo sedanjo zaposlitev, je odgovorila, da to ni »stvar za javnost«. To seveda ne drži, saj gospa sodeluje pri postopku razdeljevanju državnega denarja v višini kar 3,4 milijona evrov in bi lahko njena zaposlitev pomenila konflikt interesov pri tem.
VEČ V TISKANI IZDAJI