Revija Reporter
Slovenija

Odkrili smo ga: kako je bivši šef Udbe Janez Zemljarič končal v sobici v domu za starejše v Murglah

Biserka Karneža
27 10.508

30. jul. 2022 6:00 Osveženo: 6:39 / 30. 7. 2022

Deli na:

Janez Zemljarič pred leti na žalni slovesnosti na ljubljaskih Žalah.

Primož Lavre

Še v letu 2019 si je zdaj že 95-letni Janez Zemljarič, nekdanji predsednik slovenske vlade in šef slovenske Udbe, obetal nove poslovne izzive. S Tonetom Ropom, nekdanjim predsednikom vlade in nekdanjim direktorjem Slovenskih železnic Marjanom Rekarjem so načrtovali gradnjo naselja v Ljubljani z 800 stanovanji, a je posel padel v vodo.

Nato je med epidemijo Zemljarič izginil iz javnosti, in ker ni bil viden niti v pisarni svojega podjetja Eti par, so se začela vrstiti ugibanja o njegovem zdravju.



V Murglah, kjer ima hišo z ženo Tino Tomlje, na istem naslovu naj bi v dograjenem delu živela tudi njuna vnuk in vnukinja, je bil viden med epidemijo, je pa bilo, kot smo izvedeli, v zadnjih dveh letih opazno njegovo nekoliko spremenjeno obnašanje.

V dom starejših občanov v Murglah, kjer so jesen življenja preživljali mnogi, ki so poprej sodili v njegov krog, med njima pokojna dr. Janez Stanovnik in dr. Ljubo Bavcon, se je preselil pred štirimi meseci, kot nam je v pogovoru na pragu hiše povedala njegova žena Tina Tomlje. Bila je precej zgovorna, dejala je, da ga lahko v domu obiščemo, vendar je vprašanje, koliko bo pripravljen za pogovor.

Ob kratkem, le petminutnem obisku doma se je potrdilo, da Zemljarič v njem res živi zadnje štiri mesece zaradi zdravstvenih težav, njegovo najpogostejši obiskovalec pa je žena Tina, ki prihaja dnevno, saj je dom nedaleč stran od njune hiše.

Med obiskovalci je tudi eden izmed njegovih ožjih prijateljev, ki nam je povedal, kako se je z Zemljaričem redno srečeval tudi v zadnjih dveh letih, odkar se mu je zdravje začelo slabšati.

Nima sicer nobenih gibalnih težav, toda njegovih močnih, energičnih besed, ob katerih je dostikrat udaril po mizi z očali, kadar mu ni bilo kaj prav, ni več mogoče slišati. Običajno ne govori, le posluša, sogovorniki pa so lahko razočarani, saj je opaziti, da ima težave s prepoznavanjem oseb.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24