Odbor 2014 s protesti po vsej Sloveniji: »Gre nam za pravico in resnico!« (FOTO)
8. sep. 2014 18:37 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Odbor 2014 je na današnji 81. dan zapora Janeza Janše organiziral enajst shodov »Za vladavino prava« v enajstih slovenskih mestih.
Odbor 2014 z vsakodnevnimi shodi pred Vrhovnim sodiščem v Ljubljani »na miren, kulturen in dostojanstven način sporoča, da so v slovenskem pravosodju nujno potrebne spremembe, brez katerih ni mogoč izhod iz vsesplošne gospodarske in socialne krize«.
V odboru navajajo analizo sodb Ustavnega sodišča, ki jo je opravil dr. Lovro Šturm in ugotovil, da so slovenska sodišča v zadnjih desetih letih kar v 442 primerih kršila Ustavo RS in človekove pravice ter temeljne svoboščine. »Po podatkih Evropskega sodišča za človekove pravice so slovenska sodišča ravnala napačno v vsaj 300 primerih. Iz letnega poročila Varuhinje človekovih pravic pa je razvidno tudi, da narašča število državljanov, ki menijo, da so jim bile v sodnih postopkih kršene človekove pravice. V 7,4% primerov se pritožbe smatrajo kot popolnoma upravičene. Odbor 2014 s shodi želi spodbuditi sodnice in sodnike, tožilke in tožilce, da odgovorno opravljajo svoje delo, hkrati pa tudi, da se sami kritično opredelijo do kolegic in kolegov, ki delajo krivice ter mečejo senco na celoten njihov ceh,« pravijo v odboru.
Na shodu v Ljubljani je Aleš Primc izpostavil protestniki nasproti sodišča z jugoslovansko zastavo, ki »dokazujejo, da je slovensko pravosodje komunistično!«. Gre za simbol režima, ki je pobil ogromno naših domoljubov, pravi Primc. Nasprotnikom svetuje: »S seboj pripeljite tudi svoje medije in poročajte objektivno!«
»Ne bomo pustili, da peščica posameznikov kroji življenje nas državljanov,« je odločna Jelka Godec. »Samo vztrajniki lahko spremenijo svet! Svoboda Sloveniji!«
Dr. Vasko Simoniti je prepričan, da sodstvo s takšnimi sodbami ruši celotno državno ureditev. Tomaž Lisec opozarja: »Sodniki s svojem dejanjem kršite človekove pravice otrok Janeza Janše. Do kdaj bomo to trpeli?«
»Tukaj smo, ker želimo vladavino prava, pravico in demokracijo,« je povedala Andreja Valič Zver. Mojca Škrinjar pa: »Če so mediji podkupljivi to ni pravna država!« Samo neumni ljudje izkoriščajo sodstvo za doseganje svojih ciljev, meni Škrinjarjeva.
V Kopru je Zvonko Černač izpostavil: »Ta nezakonita sodba ni izšla v totalitarnem režimu, temveč leta 2013!« Masleša vse do danes ni pojasnil, zakaj je Janša v zaporu, niti ni pojasnil zakaj v zaporu ne sedi noben bankir, pravi Černač.
Nad sodstvom je razočaran: »Namesto, da bi sodna veja oblasti porušena ravnovesja odpravila, jih je s svojimi škandaloznimi potezami še poglabljala.« Slovenija po njegovem ni utemeljena na vladavini prava. »Sodni sistem ni nikoli doživel demokratičnih sprememb!«
Zlata Krašovec je odločna: »Stoj za tistim v kar verjameš, pa četudi na koncu ostaneš sam.« Opozorila je, da je »Janez Janša že lep čas edini, ki je ob prejemu mandatarstva k pogovorom povabil vse demokratične stranke.«
Dr. Jože Rant je spodbujal protestnike: »Vaš glas se bo slišal daleč. Majhna iskra se lahko razvije v velik ogenj, majhen veter v burjo!« Bojijo se, ker je Janez Janša postal preveč pomemben, pravi Rant. »Poslali so ga v politično karanteno.«
»Gre nam za pravico in resnico za vsakogar, ki po krivici prestaja zaporno kazen,« pravi Jože Svetina, ki meni, da je kritiziranje pravosodja nujno, če si želimo boljše Slovenije.
V Mariboru je Dejan Kaloh pozival: »Sodniška oligarhija za svoje krivice, ki jih povzroči, ni nikoli odgovarjala. Nujna je reforma pravosodja.« Davorin A. Trstenjak je opozoril: »Stojimo pred stavbo pravosodja, v kateri so v zadnjem desetletju trikrat na teden kršili človekove pravice.« Zvonko Zinrajh pa je dejal: »Ne smemo dovoliti, da nam zapirajo nase največje domoljube.«
Branko Grims je bil v Kranju prepričan, da je zgodba Janeza Janše »zgodba proti pravni državi«. Bojan Homan je pozival k svobodi vsem zaprtim po krivem obsojenim, Darko Jarc pa je bil zaskrbljen: »Slovenija pred našimi očmi zgineva. Danes Janša in Tone Krkovič, jutri vi, mi.«
V Novi Gorici je govorila Iva P. Žurman: »Ne gre samo za Janšo, gre za demokratično, evropsko Slovenijo,za katero smo se borili skupaj z Jožetom Pučnikom.« Danes smo tu zaradi človekovih pravic in demokracije, ki ni ne leva ne desna, je ena sama, pravi Žurmanova. Majda Metličar je povedala: »Protestiramo mirno in odločno, z dvignjenim V za Victory, ki je simbol boja za človekove pravice in svoboščine vseh na svetu.« David Tasič pa je ugotavljal: »Našo domovino so spremenili v komunistični raj pod Alpami, perfidno jo izčrpavajo in ji jemljejo kredibilnost v EU in svetu.«
Na Ptuju je Andrej Čuš vztrajal: »Mi ne uničujemo sodstva, mi smo za pravno in pravično Slovenijo.« Branko Marinič pa je svaril: »Tako kot do sedaj, je tudi odslej pod mandatarstvom Cerarja zlorabljeno volilno telo.«
Franc Zabukošek je v Celju dejal: »Krivice storjene političnim zapornikom so samo vrh ledene gore kršenja človekovih pravic v skladu s totalitarno prakso poteka po vseh sodiščih.«
V Murski Soboti je nastopil Peter Peterka: »Svoj totalitarni obraz je Slovenija dokazala z nesprejetjem resolucije EU.« Roman Leljak pa je spregovoril o svojih izkušnjah z zapiranjem arhivov: »Minister mi je osebno zagotovil, da bo arhiv ostal odprt. Zaprli so mi vrata.«
V Krškem je bil Jože Zupančič razočaran: »Zamerim Slovencem, ki niso več pokončni in so pozabili na svojo domovino.« Janez Turinek je ugotovil »Za novinarje smo vredni toliko kot je vredna demokracija v totalitarizmu.«
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke