Revija Reporter
Slovenija

Od sanjske plače do sanjske pokojnine: kako visoke pokojnine imajo evropski poslanci

Igor Kršinar
1 2.489

24. sep. 2023 20:00 Osveženo: 16:23 / 25. 9. 2023

Deli na:

Evropski poslanci, izvoljeni leta 2019: Milan Zver, Ljudmila Novak, Milan Brglez, Tanja Fajon, Klemen Grošelj, Irena Joveva, Franc Bogovič in Romana Tomc.

Primož Lavre

Do volitev v Evropski parlament nas loči le še dobrih osem mesecev. Po novem bo v njem sedelo devet poslancev iz Slovenije. Med kandidati je pričakovati tudi sedanje poslance, toda malo je verjetno, da bodo vsi vnovič izvoljeni. A tudi če ne bodo, jim ne bo nič hudega.

Po koncu mandata so določen čas upravičeni do prejemanja nadomestila v višini plače evropskega poslanca, po dopolnjenem 63. letu pa lahko zaprosijo za evropsko pokojnino, ki je prav tako odvisna od trajanja njihovega mandata. Vsak poln mandat jim prinese skoraj 1500 evrov pokojnine.



Trenutno je upokojenih sedem slovenskih evropskih poslancev: Lojze Peterle, Jelko Kacin, Mojca Drčar Murko, Miha Brejc, Aurelio Juri, Ivo Vajgl in Zofija Mazej Kukovič; kmalu bosta pogoje za upokojitev izpolnila še Ljudmila Novak in Milan Zver, ki pa se še nameravata potegovati v Evropski parlament.

Do evropske pokojnine so upravičeni le tisti, ki so bili poslanci od leta 2009 dalje, tisti, ki so bili v Evropskem parlamentu pred tem, pa so vplačevali v slovenski pokojninski sklad. Kot evropski poslanci so sicer imeli možnost vplačevati tudi v zasebni pokojninski sklad, ki pa bo leta 2025 prenehal izplačevati pokojnine.

Do julija 2009 so evropski poslanci prejemali plače kot njihovi kolegi v domačih parlamentih, z enotnim statutom pa vsi evropski poslanci prejemajo enake plače ne glede na to, iz katere države članice prihajajo. Trenutna mesečna plača evropskega poslanca znaša 9.975 evrov bruto, ki se izplačuje iz proračuna Evropskega parlamenta.

Vsi poslanci plačujejo davek EU in prispevke za zavarovanje, tako da na koncu prejmejo 7.776 evrov. Poleg tega večina držav EU od svojih evropskih poslancev zahtevajo, da plačajo dodatni davek tudi svoji izvorni državi. Objavljamo, koliko davka plačajo slovenski evropski poslanci slovenski državi.

Evropski poslanci dobijo tudi povrnjene potne stroške za prihod v Bruselj, dnevnice, nadomestilo za poslanske dejavnosti, po izteku mandata pa nadomestilo v višini svoje plače. Do tega je bila upravičena tudi Tanja Fajon, ko je postala poslanka in nato zunanja ministrica. Objavljamo, koliko časa ga je dobivala.

Objavljamo tudi, kakšne evropske pokojnine prejemajo nekdanji poslanci in kakšne čakajo sedanje po dopolnjenem 63. letu starosti ter zakaj bodo morali Miha Brejc in drugi evropski poslanci iz sklica 2004 do 2009 tožiti Evropski parlament pred Sodiščem EU. Prav tako objavljamo, kakšne pravice, ugodnosti in pokojnine imajo evropski komisarji ter kdaj se bodo lahko upokojili.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24