Revija Reporter
Slovenija

Obsojeni dobavitelj Igor Zabret je zmagovalec javnega zdravstva: zaporno kazen za smrti v Šempetru bo lahko preživel kar v svoji novi graščini!

Nenad Glücks
2 2.366

24. sep. 2023 7:36 Osveženo: 9:05 / 24. 9. 2023

Deli na:

Igor Zabret (prvi z desne) je marca letos priznal krivdo v zadevi smejalni plin - smrti pacientov v novogoriški bolnišnici zaradi napačne napeljave medicinskih plinov.

Primorske novice

Med zelo pomembnimi igralci na slovenski dobaviteljski sceni je tudi družba Medicoengineering Igorja Zabreta in Tanje Frantar Zabret. Podjetje ni zgolj dobavitelj medicinskega materiala, pač pa sodeluje pri gradbenih projektih v zdravstvu in dobavah za opremljanje novih pridobitev.

Lanski čisti dobiček je znašal 806.920 evrov, prihodkov je bilo 13,2 milijona evrov. Pomeni, da so prihodki v primerjavi z letom prej (8,1 mio evrov) zrasli za več kot polovico. Leta 2021 so dosegli 712.161 evrov čistega dobička, v letu 2020 pa ga je bilo 687.659 evrov ob prihodkih 9,2 mio evrov. Prenesenega čistega dobička je bilo konec lanskega leta 1,26 mio evrov.

Glede na Erar so od leta 2003 od javnega zdravstva prejeli že 66,2 mio evrov, od tega največ od ministrstva za zdravje, UKC Ljubljana, Splošne bolnišnice Celje, UKC Maribor.

Novozgrajeno domovanje zakoncev Igorja Zabreta in Tanje Frantar Zabret pri Radomljah.

Primož Lavre

Pozor, v času, ko je Urad RS za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu vodil razvpiti Aleš Šabeder (nedavno razrešen), je ta urad z okoli devetimi milijoni evrov za Medicoengineering postal celo tretji največji njihov plačnik v zadnjih dvajsetih letih. Šabedra trenutno preiskuje policija zaradi očitkov o korupciji pri gradbenih projektih, ki jih je na razpisih v njegovem času pridobilo to podjetje.

Nedavno sta zakonca Zabret pri Kamniku dokončala gradnjo svoje razkošne rezidence, prave graščine. Igor Zabret je marca letos priznal krivdo v zadevi smejalni plin (smrti pacientov v bolnišnici Šempeter pri Gorici zaradi napačne napeljave medicinskih plinov), sodišče ga je obsodilo na dve leti zapora, kazen bo lahko odslužil s 1460 urami dela v splošno korist.

Trem bolnišnicam je v izogib zaporu doniral 113.200 evrov (v denarju ali aparaturah). Mesto direktorja družbe je tako marca letos namesto Zabreta prevzel Andrej Skale z Dobrne, ki je sicer s. p. na področju poslovnega svetovanja in inženiringa.

Trem bolnišnicam je v izogib zaporu doniral 113.200 evrov (v denarju ali aparaturah).

Glede na to, da je od sodbe zoper Zabreta minilo že več kot pol leta, smo ministrstvo za pravosodje prosili za podatek, koliko ur dela v splošno korist je že opravil do sedaj (ima sicer na voljo še leto in pol), pri katerih ustanovah in za kakšno delo gre.

Najprej so odgovorili, da nam zaradi varovanja osebnih podatkov odgovorov na naša vprašanja ne morejo poslati. To je precej nenavadna razlaga, saj je recimo okrožno sodišče v Ljubljani pred leti novinarjem brez težav poslalo pojasnila glede izvrševanja kazni znanega poslovneža Darija Južne (je eden najbogatejših Slovencev, obsojen je bil zaradi pranja denarja).

Tudi glede Južne je sodišče odločilo, da lahko namesto kazni eno leto in devet mesecev zapora opravi delo v splošno korist (1.260 ur), pri čemer so novinarjem sporočili, da bo to opravil na Osnovni šoli Nove Fužine v Ljubljani ter pri društvu za aktivnosti otrok in mladine Sezam. Zakaj torej v primeru Zabreta prikrivanje? O zadevi bo odločila informacijska pooblaščenka.