Kot so dodali v sporočilu za javnost, sta oba avtorja številnih odmevnih oddaj v živo in nepogrešljiv člen dnevnega pogona informativnega programa na Televiziji Slovenija (TVS). Saši Krajncu, ki je danes vodil Dnevnik, so ob koncu oddaje v živo kolegi iz informativnega programa TVS prišli izrazit podporo tudi v studio.
Aktiv je o svojem stališču že v ponedeljek, ko je bil obveščen o vsebini dopisa direktorja TVS Uroša Urbanije, obvestil vodstvo in vse vpletene.
V primeru prispevka v Dnevniku, ki je navzkrižno napovedoval Panoramo, o temi pa sta bila urednica in voditelj prvič obveščena manj kot uro pred začetkom oddaje, po oceni aktiva ni šlo za izredni dogodek.
"Prispevek, ki je zamenjal napovedanega, se je pripravljal več ur, zato bi morala biti o njem obveščena. Sama tema prispevka je bila relevantna, a urednica ni mogla opraviti svojega uredniškega dela," so zapisali. Dodali so, da besedilo prispevka tudi do ponedeljka ni bilo vneseno v sistem, kot je to nujno že zaradi gluhonemih.
Opozorili so tudi, da prispevek, ki je najavljal vsebino oddaje Panorama, ni bil objavljen v nobeni od Panoram do zdaj.
Da bi se izognili podobnim zapletom, so predlagali, da se v prihodnje v pasici, ki najavlja oddajo, navede tistega, ki bo temo izbral in prispevek uredil. "Sicer se lahko primer ponovi," menijo v aktivu.
Vse odgovorne so pozvali k jasni in ažurni komunikaciji, "saj razni zagovori prej prispevajo k poslabšanju kot k umiritvi razmer, dopise te vrste pa je mogoče brati kot pritisk na zaposlene".
Od urednice informativnega programa Jadranke Rebernik pa pričakujejo, da ukrepa, kot je prav, in zaposlene zaščiti.
Urbanija namreč od Rebernikove zaradi napovedi prispevka o odpovedi poslovanja sodelovanja z Mladino pričakuje, da bo Krajncu in Pfeifferjevi določila drugačne naloge, "ki jih bosta lahko profesionalno opravljala". Omenjena ustvarjalca večerne dnevnoinformativne oddaje na TVS sta se po mnenju Urbanije med oddajo minuli teden "znašla v stiski", ki ji nista bila kos. Krajnc je namreč pri napovedi prispevka o Urbanijevi odločitvi za prekinitev poslovnega sodelovanja z Mladino dejal, da prispevek objavljajo po izrecnem navodilu Rebernikove.
V aktivu MMC ocenjujejo, da je povsem neutemeljen direktorjev očitek, da sta Krajnc in Pfeifferjeva zagrešila "hudo programsko kršitev", nesprejemljiv. Njegov poziv Rebernikovi pa dojemajo kot nedopusten poseg v delo uredništva, ki bi ga morala zavrniti že odgovorna urednica, ki tudi sama ne uživa podpore kolektiva.
Ob tem v aktivu MMC opozarjajo, da je nov pritisk Urbanije zgolj zadnji v nizu pritiskov na zaposlene na javni radioteleviziji, predvsem v televizijskem informativnem programu in na spletnem portalu, ki jih izvajajo vodstveni kadri, nastavljeni v času prejšnje vlade.
Zato se pridružujejo pozivom, naj Urbanija nemudoma odstopi s položaja, "za katerega ni primeren tako zaradi svojega nedavnega političnega delovanja kot nerazumevanja lastnih pristojnosti in metod dela na položaju direktorja javne televizije".