Največ sedežev si lahko obetata SDS Janeza Janše in Gibanje Svoboda Roberta Goloba, a v poslansko klop se bo uspelo prebiti le nekaterim kandidatom, še manj pa v strankah z nižjo podporo. Parlamentarne stranke svoje favorite ponujajo v tako imenovanih izvoljivih okrajih.
»Veliko je poklicanih, a le malo izvoljenih,« piše v Svetem pismu. Za poslanske sedeže se poteguje 1476 kandidatov iz 21 list, izvoljenih pa jih bo 90, od tega dva iz vrst italijanske oziroma madžarske narodne skupnosti.
V državni zbor se bodo uvrstile tiste liste, ki bodo prejele najmanj štiri odstotke glasov. Večina bo ostala pred parlamentarnim pragom. Tudi iz tistih, ki jim bo uspelo priti v parlament, se bo na poslanske sedeže usedlo le nekaj izbrancev.
Največja neznanka bodo vsekakor poslanci Gibanja Svoboda, saj stranka doslej še ni nastopala na volitvah. Ker ima podobno volilno bazo kot leta 2014 Stranka Mira Cerarja (SMC) oziroma tri leta pred njo Lista Zorana Jankovića (Pozitivna Slovenija), lahko sklepamo, kateri kandidati imajo največ možnosti za izvolitev.
Glede na javnomnenjske ankete lahko predvidevamo, da bodo v vsaki volilni enoti izvoljeni trije ali štirje kandidati: v Ljubljani in na Primorskem kakšen več, v vzhodni Sloveniji pa morda kakšen manj. Razkrivamo, komu izmed njih najbolje kaže.
Najbolj predvidljiva je izvolitev kandidatov na listi največje vladne stranke SDS, ki na volitvah nastopa že od samega začetka. Toda nekaterih poslancev sedanjega sklica ni več na listi. Pišemo, kdo vse bi lahko namesto njih sedel v poslansko klop.
Podobno predvidljiva je tudi prihodnja poslanska skupina SD. Predsednica Tanja Fajon se bo skoraj zagotovo poslovila iz Evropskega parlamenta, saj se za poslanko poteguje v izvoljivem okraju Ljubljana Šiška 2, kjer je bil pred štiri leti izvoljen Marko Koprivc.
V Levici bodo po volitvah prenovili svojo poslansko skupino. Luka Mesec si je izboril okraj Center, v katerem je Violeta Tomić pred štiri leti dosegla najboljši rezultat v stranki (23,94 odstotka). Razkrivamo, kdo zdaj kandidira v Mesčevem nekdanjem volilnem okraju in kdo so favoriti za njihove nove poslance.
LMŠ in SAB težko računata na okrepitve, še vedno pa imata precej možnosti, da ostaneta v državnem zboru. Poslanska skupina LMŠ se bo sodeč po javnomnenjskih anketah prepolovila. Razkrivamo, kdo ima največ možnost, da ostane. Zanimive pa so tudi rošade v SAB, kjer prav tako računajo na nove poslance.
Tudi v NSI so favoriti poskrbeli zase, čeprav se jim lahko zalomi. Razkrivamo, kdo si je izboril nekdanja okraja Ljudmile Novak in zakaj izvolitev Mateja Tonina ni več samoumevna. Prav tako tudi razkrivamo, kateri kandidati Povežimo Slovenije imajo največ možnosti za izvolitev.
VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24