Vedno nove napetosti, javni prepiri in zmeda pri vodenju koalicije že kažejo, da bo mandat strank, ki jih je združilo nasprotovanje novemu mandatu Janševe vlade, zaznamovan s stalnimi spori, ki pa bi jim prav zato težko rekli kriza. O krizi bi lahko govorili, če bi resno načela jedro njenega obstoja, to pa je vnaprejšnje ideološko izključevanje Janševe SDS. Priča smo bili predvsem veliki Golobičevi populistični predstavi, ki še zaostrujejo dvom, da Borut Pahor ni sposoben presekati konfliktov med člani vlade, temveč je bolj njen moderator.
Po nekaj dneh prepirov, ki so zasejali resen dvom o kompetentnosti vlade pri soočenju z gospodarsko krizo, so prejšnji torek na srečanju predsednikov vladnih strank le uredili vrste in zaukazali »silencio stampa«. Da ne bi dosegli soglasja o sklepih, ki sledijo že začrtani odločitvi vlade in državnega zbora glede tajkunskih posojil, sicer ni dvomil nihče. Na široko pa se je odprlo vprašanje zamenjave mandatarja, rekonstrukcije vlade in predčasnih volitev.Spopad za volilni plen
Koalicija proti Janši se dogovarja, kako bi delila volilni plen. Med njenimi strankami je počilo pri tajkunski zgodbi prvega pivovarja Boška Šrota in pri vprašanju, kdo bo (ostal) na čelu državne Nove ljubljanske banke s 40-odstotnim tržnim deležem. Po tihem dogovoru med Borutom Pahorjem in Katarino Kresal je vodenje NLB brez razpisa pripadlo LDS oziroma njenemu svetovalcu in poslanskemu kandidatu Drašku Veselinoviču. Ob glasni protitajkunski retoriki skuša dogovor zrušiti stari politični kadrovik in prvi mož Zares Gregor Golobič ter hkrati »nacionalizirati« premoženje slovenskega Berlusconija Šrota. Kolateralna pridobitev stranke Zares bi bila večni predmet poželenja dnevnikov Delo in Večer.
NLB v rokah LDS ali Zares?
NLB je vedno pripadala LDS. Njen zadnji predsednik uprave je bil Marjan Kramer, eden Drnovškovih najzvestejših sodelavcev. Za dediščino Drnovškove LDS se zdaj spopadata njuna dediča. Golobičev Zares in LDS Kresalove. Gre za rivalstvo med strankama nekdanje velike LDS, nekakšen znotrajpartijski spopad. Stranka Zares je tik pred koncem koalicijskih pogajanj dobila še kulturno ministrstvo in tako očitno z vplivom v vladi presegla delež, ki bi ji pripadal glede na volilni izid (štiri strankarsko opredeljene ministre), saj je v njeno kvoto treba všteti tudi predsednika državnega zbora. Kresalovi je Pahor v tolažbo (LDS ima le dve ministrstvi) obljubil več sekretarskih mest in očitno tudi NLB.
VEČ V TISKANI IZDAJI