Revija Reporter
Slovenija

Novakova evropskim poslancem SDS očita, da niso državotvorni

STA

20. dec. 2016 13:01 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsednica NSi Ljudmila Novak je za interno glasilo stranke komentirala kandidaturo Lojzeta Peterleta za mesto predsednika Evropskega parlamenta.

Dejstvo, da ga pri kandidaturi niso podprli evropski poslanci iz vrst SDS, ki sicer prihajajo iz iste politične skupine EPP, je ocenila kot "nedržavotvorno dejanje", ki "govori samo zase".

V pogovoru za časopis Krščanski demokrat, ki so ga objavili tudi na spletni strani stranke, se je Peterletu zahvalila "za pokončnost in širitev proevropskega duha v Bruslju in Strasbourgu" in dodala, da Evropska unija v teh kriznih časih bolj kot kdajkoli prej potrebuje zdrav razum.

Novakova je sicer spregovorila tudi o podpori na nedavnem kongresu NSi, kjer je dobila vnovičen mandat predsednice stranke. Kot je dejala, ji je velika podpora dala novih moči in poguma ter potrdila, da gre stranka pod njenim vodstvom v pravo smer. "Vztrajam zato, ker verjamem v moč sodelovanja in sposobnost moje ekipe, da NSi na naslednjih volitvah še izboljša rezultat in v tej državi naredi nekaj dobrega za ljudi," je dodala.

Ob tem je zagotovila, da se tudi vodenja vlade ne bi ustrašila. "Za Slovenijo bi to lahko pomenilo, da strici iz ozadja izgubijo moč in vire napajanja iz državne blagajne," je prepričana.

NSi se sicer zavzema za razbremenitev gospodarstva, prenovo zdravstvenega sistema in reformo pravosodja, je spomnila in ob tem zavrnila očitke, da želi NSi ukiniti javno zdravstvo.

Prepričana pa je, da zdajšnja ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc ni več primerna za vodenje tega resorja. "Vsa njena dozdajšnja dejanja kažejo, da ukrepov za prenovo zdravstvenega sistema ni sposobna izpeljati, saj svojega položaja ne obvladuje. Potrebujemo ministra, ki bo odločen, pogumen, strokoven in ki bo imel močno podporo koalicijskih partnerjev," je naštela Novakova.

Tudi sicer je kritična do dela vlade, ki po njenih besedah "ni naredila bistvenih reform, ker se posamezniki bojijo odločnejših ukrepov".

Kot je dejala, ji ni žal, da NSi v začetku mandata ni vstopila v vlado Mira Cerarja, saj bi glede na moč in programske razlike z drugimi strankami težko uveljavljali svoj program.