Državni zbor je na današnji izredni seji z 49 glasovi za in 37 proti sprejel novelo zakona o vladi. Novela po sprejetih dopolnilih predvideva zmanjšanje števila ministrstev s 15 na 11, med drugim pa tožilstvo prenaša po okrilje ministrstva za notranje zadeve, kulturni resor pa združuje z resorji izobraževanja, znanosti in športa.
V obrazložitvi glasu so se večinoma oglašali poslanci Pozitivne Slovenije in opozarjali predvsem domnevno spornost delovanja tožilstva pod ministrstvom za notranje zadeve. Večkrat so poudarili, da si želijo zakon podpreti, vendar ne v takšni obliki, kot je sedaj predlagan.
Vodja poslanske skupine Pozitivna Slovenija Jani Möderndrofer je tako menil, da obstajajo vsi elementi, ko lahko govorimo o ustavno spornem zakonu, ki bi lahko šel tudi v ustavno presojo. "Bojim se živeti v državi, kjer bo državno tožilstvo urejal minister za policijo," je dejal.
Njegova strankarska in poslanska kolegica Maša Kociper je v primeru sprejema zakona že napovedala vložitev ustavnega spora in zahtevo po zadržanju izvrševanja zakona, tudi njej se namreč zdi neprimerno, da "policisti nadzirajo tožilce in ne obratno". Po njenem mnenju je taka ureditev tako ustavno kot sistemsko sporna. Funkcionalno tožilstvo spada pod pravosodje, takšna pa da je tudi usmeritev Sveta Evrope, je dejala. "Naša ureditev bo edina v Evropi, ki odstopa od tega, s tem se vračamo v ureditev pred letom 1991," je še pojasnila. Glas proti je napovedala tudi Melita Župevc (Pozitivna Slovenija) in komentirala, da prvak SDS Janez Janša "tako nesramežljivo počne vse te stvari".
Vinko Gorenak (SDS) jim je odgovoril, da ne bo "nič narobe", saj pristojnosti tožilstva ureja poseben zakon. Razložil je, da bodo sedaj le izboljšali delovanje tožilstva. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je ugotavljal, da na mizi ni nobenega uskladitvenega amandmaja, in da je torej razlika le politična. Zvonko Černač pa je spomnil, da je podobno rešitev poznal tudi predlog Jankovićeve koalicijske pogodbe.
Veliko kritik je letelo tudi na račun ukinjanja kulturnega ministrstva kot samostojnega resorja. Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je bodoče člane koalicije pozval, naj pripravijo predlog za dodatno, kulturno ministrstvo. Njegov poslanski kolega Matjaž Zanoškar je poudaril, da je kultura sveta in državotvorna stvar, zato se je "ne bi smeli dotikati na tak način, kot se ga dotikamo".
Podporniki zakona so večkrat pojasnili, da se ministrstvo ne ukinja, temveč le združuje z drugimi resorji. Branko Grims (SDS) je pojasnil, da ta sprememba kulture ne ogroža.
Novelo so sicer vložili poslanci levosredinskih strank še pred glasovanjem o predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću kot mandatarskem kandidatu in je sprva predvidevala 12 ministrstev. Predstavniki koalicijskih partneric SDS, Liste Virant, DeSUS, SLS in NSi pa so jo na današnji seji odbora z dopolnili prilagodili, tako da jih šteje enajst.
V sedanji obliki bodo ohranjena le štiri ministrstva - ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, ministrstvo za zdravje, ministrstvo za obrambo in ministrstvo za zunanje zadeve. Preostala dosedanja ministrstva pa se bodo združila ali preoblikovala.
Tako bomo imeli še ministrstvo za finance, ministrstvo za notranje zadeve, ministrstvo za pravosodje in javno upravo, ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, ministrstvo za infrastrukturo in prostor ter ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Poleg 11 ministrstev bomo imeli tudi ministra brez listnice za Slovence po svetu.