Revija Reporter
Slovenija

Nova prevara udbomafije: ozadje prostovoljne likvidacije posrednega lastnika Mladine

Jože Biščak

10. nov. 2017 7:42 Osveženo: 10:05 / 10. 11. 2017

Deli na:

Sedež KB1909 v italijanski Gorici.

Primož Lavre

Zamejska družba KB 1909, ki ima posredno v lasti tudi tednik Mladina in je bila do lani lastnik podjetja Mark Medical, ta je slovenskim bolnišnicam prodajalo drage žilne opornice, bo šla v prostovoljno likvidacijo.

Poznate skupino KB 1909? To je tista družba, ki je v Italija nasledila razvpiti Safti, podjetje zamejskih Slovencev, ki ga je v resnici upravljala razvpita Udba, in tista družba, ki je ali je bila neposredno ali posredno povezana z več slovenskimi podjetji, denimo z Mark Medicalom, ki je slovenskim bolnišnicam drago prodajal žilne opornice.

No, zdaj se očitno bliža njen konec. Za ponedeljek, 13. novembra, je v goriškem Kulturnem domu sklicana izredna skupščina delničarjev, na kateri bodo odločali o prostovoljni likvidaciji družbe.

Neuradni viri iz zamejstva pravijo, da se bo družba z likvidacijo izognila stečaju. Ena od bank, o tem je poročal tudi RAI, ima namreč do KB 1909 milijonsko terjatev, zato naj bi bila na sodišče vložena zahteva za izvršbo oziroma stečaj. Šlo naj bi za banko CRFVG Inteso, dolg pa naj bi bil 1,4 milijona evrov.

Da do stečaja ne bi prišlo in da premoženje, ki je še ostalo, ne bi bilo prodano nepravim ljudem, bodo družbo likvidirali, Boris Peric, predsednik skupine KB 1909, pa je za Primorski dnevnik priznal, da sedmim bankam dolgujejo skupaj 24 milijonov evrov.

Spomnimo. Leta 1909 je slovenska narodna skupnost v Gorici ustanovila Kmečko banko, ki je delovala kot steber slovenskega zadružništva. Po drugi svetovni vojni je z netransparentnimi transakcijami prešla v lastništvo Saftija, s tem pa v roke revolucionarne oblasti v Sloveniji.

Upravljati jo je začela Udba, ki naj bi jo uporabljala tudi za financiranje umorov političnih in ideoloških nasprotnikov v tujini. Ker je šlo za slovensko družbeno lastnino, bi morala biti družba privatizirana kot večina slovenskih podjetij.

A z več transakcijami in s slamnatimi lastništvi se ga je polastila zamejska mafija, Kmečka banka se je iz zadruge preoblikovala v delniško družbo in končno v finančno skupino KB 1909, lastniško je kot s čarovnijo postalo zasebno.

Danes je lastnikov več (določeno obdobje je bila večinska lastnica celo NLB), najpomembnejši je Sklad Trinko, ki naj bi bil neprofitna organizacija, za katerim pa se najbrž skrivajo pravi lastniki, ki jih je že Udba označila kot »zavedne Slovence«.

KB 1909 je bila v Sloveniji vpletena v razvpite privatizacijsko-tajkunske zgodbe: od podjetja MIP do Proteja, ki je lastniško prevzel ACH in nedavno prodal svojo kravo molznico, znano pod imenom Adria Mobil. Lastniki Proteja s Hermanom Rigelnikom so si finančno zelo opomogli.

Zdaj bodo skupino njeni lastniki likvidirali. To pomeni, da bo družba nehala delovati, izbrisana bo iz registra, upniki bodo najbrž delno poplačani, lastniki si bodo razdelili premoženje. Peric je že napovedal, da se zamejci nikakor ne nameravajo odpovedati družbam Mipot, Indules in Diestriest, ki zajema podjetja tednik Mladina, TMedia In Transmedia.